aqencja reklamy aqencja reklamy aqencja reklamy aqencja reklamy aqencja reklamy aqencja reklamy aqencja reklamy aqencja reklamy fotografia reklamowa fotografia reklamowa fotografia reklamowa fotografia reklamowa fotografia reklamowa fotografia reklamowa fotografia reklamowa fotografia reklamowa fotografia reklamowa fotografia reklamowa reklama reklama reklama reklama wizytówki,plakaty projektowanie stron internetowych projektowanie stron internetowych projektowanie stron internetowych projektowanie stron internetowych projektowanie stron internetowych projektowanie stron internetowych projektowanie stron internetowych projektowanie stron internetowycha projektowanie stron internetowych reklama reklama wizytówki,plakaty wizytówki,plakaty wizytówki,plakaty wizytówki,plakaty wizytówki,plakaty wizytówki,plakaty wizytówki,plakaty wizytówki,plakaty strony internetowe muzeum sklep willa w miedzywodziu dom goscinny w pobierowie dom goscinny w pobierowie nagrobki,pomniki dom goscinny w dziwnówku kompleksowe-czyszczenie apartameny w dziwnowie dom wczasowy w dziwnowie nagrobki,pomnik agroturystyka kamien pomorski
    Odwiedzin:
    Online:
    Szczegóły artykułu    
      » Zbigniew Pawlicki (1929-2017)
      W piątek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie pożegnaliśmy Pana Zbigniewa Pawlickiego, powstańca warszawskiego, muzykologa, dziennikarza i popularyzatora muzyki, organizatora życia muzycznego o wielkich zasługach dla Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, który współtworzył i z którym związany był przez długie lata jako członek Rady Artystycznej i Komitetu Organizacyjnego oraz prelegent mistrzowsko prowadzący festiwalowe koncerty.
          Zbigniew Pawlicki urodził się 17 grudnia 1929 r. w Poznaniu jako syn powstańca wielkopolskiego. W grodzie Przemysława spędził pierwsze dziesięć lat swego życia. Po wybuchu II wojny światowej rodzina Pawlickich została wysiedlona do Jarosławia, skąd przeniosła się do Warszawy. W stolicy 13-letni Zbigniew zaangażował się w działalność podziemną wstępując do Szarych Szeregów. Będąc członkiem ich najmłodszej grupy „Zawisza” brał udział w powstaniu warszawskim jako listonosz Harcerskiej Poczty Polowej. Po upadku powstania, przez obóz przejściowy w Pruszkowie, trafił do wsi Kłobukowice pod Częstochową w Generalnym Gubernatorstwie. Tam dowiedział się, iż jego rodzice, z którymi stracił kontakt w sierpniu 1944 r., żyją i przebywają na robotach w Öhringen w Szwabii.
          Po zakończeniu II wojny światowej 16-letni Zbigniew wrócił do Poznania. Po kilku latach rozpoczął studia muzykologiczne na Uniwersytecie Poznańskim oraz gry na fortepianie w klasie prof. Gertrudy Konatkowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Po ukończeniu studiów w 1954 r. złożył podanie o pracę w szczecińskiej rozgłośni Polskiego Radia. Od początku następnego roku został redaktorem, a następnie do 1975 r. był kierownikiem jej Redakcji Muzycznej uczestnicząc w realizacji wielu programów, audycji i słuchowisk.
          Czynnie zaangażował się w działalność organizacji muzycznych na Pomorzu Zachodnim. Współtworzył, powstałe w 1962 r. jako oddział Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego, Szczecińskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, którego był wiceprezesem. W latach sześćdziesiątych prezesował Towarzystwu Rozwoju Ognisk Artystycznych. Był recenzentem muzycznym „Głosu Szczecińskiego”, „Kuriera Szczecińskiego”, „Głosu Koszalińskiego”, tygodnika „Ziemia i Morze” oraz ogólnopolskiego „Ruchu Muzycznego”. Współpracował również z Ośrodkiem Telewizji Polskiej w Szczecinie biorąc udział w programach poświęconych muzyce.
          Jako działacz Poznańskiego, a następnie Szczecińskiego Towarzystwa Muzycznego był współorganizatorem popularnych „koncertów przy świecach i kawie” w Zamku Książąt Pomorskich, które prowadził. Legły one u podstaw cyklu koncertów w katedrze kamieńskiej zorganizowanym w 1964 r., które rok później przekształciły się w Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, oficjalnie od 1979 r. o randze międzynarodowej. Zasługi red. Zbigniewa Pawlickiego dla tej najstarszej na Pomorzu Zachodnim imprezy muzycznej, której 53. edycja odbędzie się w bieżącym roku są przeogromne. Jako współinicjator i współtwórca kamieńskiego festiwalu był w jego początkowym okresie, wraz z ks. inf. Romanem Kostynowiczem (proboszczem kamieńskiej parafii w latach 1962-1980), najważniejszą postacią dla tego wydarzenia muzycznego. Przez lata należał do festiwalowego Komitetu Organizacyjnego. Jako przewodniczący Rady Artystycznej Szczecińskiego Towarzystwa Muzycznego kierował zarazem Radą Artystyczną festiwalu w Kamieniu. W mistrzowski sposób prowadził festiwalowe koncerty zapamiętany przez kilka pokoleń kamieńskiej publiczności.
          Zbigniew Pawlicki współtworzył również organizowany do dziś Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach oraz odbywające się przed laty w Goleniowie koncerty kameralne. W 1975 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie na zlecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki zorganizował Krajowe Biuro Koncertowe, którym kierował do 1992 r. W okresie tym współtworzył szereg ogólnopolskich festiwali muzycznych jak m.in. Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Festiwal Wiolinistyczny im. Grażyny Bacewicz (obecnie im. Bronisława Hubermana) w Częstochowie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku czy także nasz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Kierowane przez Zbigniewa Pawlickiego Krajowe Biuro Koncertowe zorganizowało ponad 17 000 koncertów na terenie całej Polski z udziałem najlepszych wykonawców.
          Zbigniew Pawlicki był recenzentem-sprawozdawcą na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych był wiceprezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Działał również w Zarządzie Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Był pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym Festiwalu im. Romana Padlewskiego w Warszawie, upamiętniającego kompozytora, który zginął podczas powstania warszawskiego. Redaktor Pawlicki był również pomysłodawcą Śląskiego Festiwalu Ludwika van Beethovena w Głogówku, którym kierował do 2008 r. Zainicjował i organizował także szereg innych festiwali muzyki klasycznej na Śląsku Opolskim. Od połowy lat 90. występował jako ekspert w zakresie muzyki poważnej w popularnym teleturnieju telewizyjnym „Wielka Gra”, który w 2006 r. przestał być emitowany. W latach 1993-2010 był dyrektorem Biura Koncertowego Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa” w Warszawie. Jako powstaniec warszawski i za swą działalność na niwie muzyki wyróżniony został wieloma odznaczeniami państwowymi i samorządowymi.
          Koncerty 45. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim w 2009 r. były ostatnimi, które poprowadził Zbigniew Pawlicki. Z powodu pogarszającego stanu zdrowia rok później zmuszony był zakończyć swoją aktywność. Po raz ostatni gościł w Kamieniu podczas inauguracji jubileuszowej złotej edycji naszego festiwalu. Na uroczystym spotkaniu, które odbyło się 20 czerwca 2014 r. w auli Szkoły Podstawowej nr 1 został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego oraz pamiątkowym medalem 50-lecia MFMOiK. Mimo, iż postępująca choroba utrudniała Mu mówienie zabrał jeszcze głos wspominając początki festiwalu. W katedrze podczas koncertu inauguracyjnego, po powitaniu przez swego następcę Andrzeja Wątorskiego, został owacyjnie przyjęty przez publiczność, która zapamiętała go jako mistrza słowa z ogromną erudycją prowadzącego przez długie lata kamieńskie koncerty. W uznaniu ogromnych zasług dla naszego festiwalu został w 2015 r. honorowym członkiem jego Rady Artystycznej. Festiwalem interesował się do końca swych dni.
          Redaktor Zbigniew Pawlicki zmarł w Warszawie po długiej i ciężkiej chorobie 25 lutego br. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim będzie zawsze o Panu pamiętał.

        Autor: MHZK, dodano: 2017-03-04

      www.mhzk.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone | Made by IQ Vertical | 2009