Odwiedzin:
Online:
ZABYTKI - OCHRONA DZIEDZICTWA
WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE
ARTYKUŁY O ZABYTKACH
MUZEUM - INFORMACJE
UTRACONE DZIEDZICTWO
Edycja: Michał Rembas w Kamieniu Pomorskim
Zdjęcie:
Tytuł:
Wczoraj w kamieńskim Muzeum odbyła się zapowiadana promocja najnowszej publikacji, szczecińskiego dziennikarza, podróżnika i historyka Michała Rembasa, zatytułowanej „Zachodniopomorskie tajemnice”. Kilka minut po dwunastej, po słowie wstępnym Dyrektora MHZK Grzegorza Kurki, nasz Gość przeniósł licznie zebrane audytorium w nieznane zakątki naszego województwa odkrywając tytułowe zachodniopomorskie tajemnice. A jest ich całkiem sporo. Autor ograniczył się w swej publikacji do odkrycia trzydziestu siedmiu takich tajemnic pokazując, zwłaszcza czytelnikowi spoza zachodniopomorskiego, że Pomorze Zachodnie to nie tylko Szczecin z Zamkiem Książąt Pomorskich, czy Międzyzdroje z żubrami. Książka Rembasa to nietypowy przewodnik, który w świetny sposób pokazuje, że Pomorze Zachodnie to właśnie nie tylko dwa wymienione wyżej miasta. Warto zboczy
ć ze znanych szlaków turystycznych żeby zobaczy
ć prawdziwe perełki.
Odkryte przez szczecińskiego dziennikarza i podróżnika miejsca są nierzadko ukryte, w żaden sposób nie są wyeksponowane, bywa też, że często trudno do nich dotrzeć. Trud ten jednak się opłaci. Naszym oczom mogą ukaza
ć
się wówczas miejsca, przy których, używając słów Autora, Wawel to młodzieniaszek.
Michał Rembas rozpoczął swą sobotnią narrację w kamieńskim Muzeum od megalitycznych grobowców, starszych od egipskich piramid, które tworzy przeszło sto głazów ustawionych w trójkąt w polu za wsią Krępcewo, między Stargardem Szczecińskim a Pyrzycami. Uczestnicy promocji mieli również okazję zobaczyć śluzy Międzyodrza, poznać losy błazna z Sowna – jedyny bodaj przypadek gdy władca ufundował swemu błaznowi okazałą płytę nagrobną, niczym przedstawicielowi rodu książęcego. Spore wrażenie zrobił też krzywy las sosnowy koło Gryfina. Autor „Zachodniopomorskich tajemnic” pokazał nam również Brzesko, czy niezwykle interesujące malowidła z XIV-wiecznego kościoła w Czachowie wyglądające tak jakby namalowało je dziecko.
Na sobotnim spotkaniu nasz Gość zapowiedział, że swej przygody z odkrywaniem „Zachodniopomorskich tajemnic” nie kończy. W drugiej części publikacji, której napisanie planuje obiecał pokazać także tajemnice powiatu kamieńskiego i już zapowiedział się też na spotkanie jej dotyczące w naszym Muzeum.
Michał Rembas pokrótce przedstawił także dwie inne publikacje, w których powstaniu miał swój znaczący udział. Pierwsza to monografia prawobrzeżnej dzielnicy Szczecina „Dąbie. Prawobrzeże wielkiego Szczecina” napisana wspólnie ze szczecińską konserwator-zabytkoznawcą Alicją Biranowską-Kurtz. Drugie wydawnictwo stanowi wyjątkowy album „Nekropolie. Zabytkowe cmentarze wielokulturowej Polski” z przebogatą szatą graficzną, i tekstem opracowanym przez M. Rembasa, który jak się przyznał darzy cmentarze szczególnym zainteresowaniem. W albumie tym, w jednej publikacji zebrane zostały nekropolie różnych wyznań z terenu całego kraju. Od katolickich cmentarzy komunalnych, tych największych jak Powązki, Rakowicki w Krakowie, Osobowicki we Wrocławiu czy szczeciński Centralny przez ewangelickie oraz dawne cmentarze niemieckie – m.in. w Karsiborze, mennonickie na Żuławach Wiślanych, kirkuty, cmentarze prawosławne i tatarskie w Beskidzie Niskim i na Podlasiu po greckokatolickie na Roztoczu, nekropolie wojenne i wojskowe. W publikacji znalazły się tez „cmentarze niezwykłe” jak robiąca wielkie wrażenie kaplica czaszek w kościele św. Bartłomieja w Czermnej.
Sobotnia wizyta naszego Gościa w MHZK, jak zapowiedział, nie była ostatnią. Już teraz czekamy na następną.
Publikacje Michała Rembasa są do nabycia w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Zachęcamy do lektury.
Autor:
www.mhzk.eu
| Wszelkie prawa zastrzeżone | Made by
IQ Vertical
| 2009