Inicjatywa utworzenia Archiwum Fotograficznego w naszym Muzeum zbierającego fotografie miasta i gminy Kamień Pomorski spotkała się ostatnio z poparciem i życzliwością Dyrektora Książnicy Pomorskiej w Szczecinie Lucjana Bąbolewskiego, który wyraził zgodę na wykonanie kopii cyfrowych odbitek pozytywowych fotografii naszego miasta znajdujących się w zbiorach tej instytucji.
W zbiorach MHZK stanowią one „Kolekcję Sekcji Zbiorów Ikonograficznych Książnicy Pomorskiej” liczącą 155 fotografii. Tworzą ją, znajdujące się w zbiorach szczecińskiej biblioteki, zachowane zdjęcia z „Archiwum Głosu Szczecińskiego” autorstwa znanych fotoreporterów tego dziennika m.in.: Wandy i Stefana Cieślaków, Zenona Dmochowskiego, Leszka Kamińskiego, Stefana Pleśniarowicza czy Andrzeja Ryfczyńskiego. Obok architektury pokazują one życie miasta, jego codzienność, przechodniów na ulicach, ludzi działających na niwie społecznej i politycznej, wydarzenia kulturalne, wnętrza sklepów i ich wystawy, wydarzenia ważne dla miasta - rywalizację Kamienia z Tucholą w ramach Telewizyjnego Banku Miast 440 w 1976 r., czy czasem i miejskie bolączki jak śmieci leżące przy ratuszu. Pewna ich część prezentuje ludzi podczas pracy w kamieńskich zakładach produkcyjnych – głównie w znanej niegdyś ze swych wyrobów w całym kraju Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej. Zobaczyć możemy pracowników OSM podczas produkcji masła czy legendarnego mleka w tubie wytwarzanego przez wiele lat tylko w Kamieniu. Na fotografiach „Głosu” pokazano również pracę Centrali Nasiennej czy Izbę Historii Zakładów Naprawczych Mechanizacji Rolnictwa. Wyłania się z nich obraz nie tylko miasta zabytków i festiwali, ale i wyraźnie skierowanego ku wodzie. Nie tyle przez żeglarstwo, które ma tu istotne znaczenie, ile przez stare molo, przystań rybacką na dzisiejszych błoniach, kamieńskie kutry, sieci, czy rybaków sprzedających złowione ryby bezpośrednio z kutra.
Oprócz fotografii „Głosu” na kolekcję składają się także te dotyczące Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim. Wśród nich 17 cennych zdjęć, przedstawiających funkcjonowanie jednej z jej poprzedniczek – Powszechnej Biblioteki Wydziału Powiatowego (mieszczącej się od 1948 r. w budynku po Obwodowym Urzędzie Likwidacyjnym - w dworku von Kleista przy Placu Katedralnym 4) na przełomie lat 40. i 50. gdy stanowiła ona ważne narzędzie propagandowe w indoktrynacji społeczeństwa. Zbiór ten uzupełnia kilka zdjęć biblioteki mieszczącej się w odrestaurowanym w latach 1958-1963 Pałacu Biskupim, Domu Pracy Twórczej i Przychodni Obwodowej autorstwa, nieżyjących już: kamieńskiego fotografa Stanisława Kolasińskiego i szczecińskiego fotoreportera Anatola Weczera, których fotografie znalazły się także w „Archiwum Głosu”.
Powyższa kolekcja jest dla nas ważnym źródłem historycznym do poznania dziejów naszego miasta. W tym miejscu w imieniu Muzeum i mieszkańców Kamienia chcielibyśmy podziękować Dyrektorowi Książnicy Pomorskiej Lucjanowi Bąbolewskiemu za poparcie naszej inicjatywy, jak również Marcie Kurzyńskiej z Sekcji Zbiorów Ikonograficznych za pomoc w jej realizacji.
Fot.
Konserwatorzy - ks. Roman Kostynowicz, proboszcz kamieńskiej parafii i Krzysztof Krzyżyński - w trakcie wstępnych prac zabezpieczających przy obrazie Łukasza Cranacha Starszego „Ukrzyżowanie”, 1969, fot. Stanisław Kolasiński, Archiwum Fotograficzne MHZK, Kolekcja Zbiorów Ikonograficznych Książnicy Pomorskiej, sygn. 10.