Odwiedzin:
Online:
ZABYTKI - OCHRONA DZIEDZICTWA
WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE
ARTYKUŁY O ZABYTKACH
MUZEUM - INFORMACJE
UTRACONE DZIEDZICTWO
Edycja: Kolejny dar TMZK dla kamieńskiego Muzeum
Zdjęcie:
Tytuł:
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wzbogaciło się niedawno o kolejne materiały dotyczące powojennego Kamienia Pomorskiego, które przekazali naszej placówce, w imieniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej, Pani Helena Zwolska, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Biura Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim oraz Pan Henryk Masłowski, przewodniczący Towarzystwa.
Powyższe materiały są kolejnym ważnym darem TMZK dla naszego Muzeum. Kamieńskiemu Towarzystwu nasza placówka zawdzięcza już m.in. zbiór fotografii powojennego Kamienia oraz archiwum fotograficzne Stanisława Kolasińskiego, które trafiły do MHZK przed kilkoma laty. Wspominając o TMZK nie sposób pominąć, znanej powszechnie w Kamieniu, postaci jego przewodniczącego Pana Henryka Masłowskiego, historyka-regionalisty, długoletniego społecznego opiekuna zabytków, nauczyciela historii i wychowawcy wielu mieszkańców Kamienia, którym zaszczepił zainteresowanie dziejami rodzinnego miasta. Przewodniczący Masłowski jest osobą dla kamieńskiego Muzeum wyjątkową. Współtworzył naszą placówkę, a od dwóch lat społecznie przewodniczy Radzie Muzealnej. Jako Darczyńca MHZK niejednokrotnie wzbogacił zbiory tej instytucji, przekazując w darze posiadane przez siebie materiały dotyczące naszego miasta. Na co dzień służy nam zaś radą i pomocą oraz wspomaga w bieżącej działalności.
Przekazane przez TMZK materiały tworzą: kronika Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, dwa tomy kronik kolejnych edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Opus” oraz kronika z wycinkami prasowymi, dotyczącymi wydarzeń kulturalnych na Ziemi Kamieńskiej z lat 60. i 70. XX wieku.
Kronika Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim prowadzona była w latach 1973-1988. Na sześćdziesięciu czterech kartach swój pobyt w katedrze odnotowali, niejednokrotnie światowej sławy, wykonawcy biorący udział w kolejnych edycjach tej najważniejszej kamieńskiej imprezy kulturalnej. Kronikę otwierają wpisy z 14 czerwca 1973 r. z pierwszym, jakże znaczącym, dokonanym przez Zbigniewa Pawlickiego (działacza Szczecińskiego Towarzystwa Muzycznego, współtwórcę Festiwalu przez wiele lat prowadzącego piątkowe koncerty), który odnotował: „Pierwsza księga Festiwalu po dziesięciu latach! Chwila uroczysta!!!”. Był to moment z pewnością ważny, a sama kronika stanowi dziś ważne źródło historyczne, niezastąpione przy badaniu dziejów polskiego Kamienia, świadczące o randze kamieńskiego festiwalu. Na karty kroniki wpisali się m.in. Jan Szyrocki twórca Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, czy znani polscy organiści – Andrzej Chorosiński, Joachim Grubich, Henryk Klaja, Feliks Rączkowski, Jerzy Rosiński i Józef Serafin. Dwukrotnie swój pobyt w Kamieniu, wraz z „Poznańskimi Słowikami”, odnotował zmarły niedawno, Honorowy Obywatel Kamienia Pomorskiego, prof. Stefan Stuligorosz. W kronice znalazły się też wpisy przedstawicieli władz, jak ministra kultury Józefa Tejchmy, który gościł w naszym mieście 1 sierpnia 1977 r.
Oprócz kroniki festiwalowej w MHZK znalazła się też kronika z wycinkami prasowymi dotyczącymi wydarzeń kulturalnych na Ziemi Kamieńskiej, które miały miejsce od 1969 r. do lat 80. XX w., zatytułowana „Publikacje”. Tom ten otwiera wycinek z „Głosu Robotniczego” z 3 listopada 1969 r. Artykuł „Sensacja na miarę światową. Obraz Cranacha w... Kamieniu Pomorskim” donosi o odkryciu obrazu Łukasza Cranacha Starszego, jakie miało wówczas miejsce w naszym mieście. Było to wydarzenie bez precedensu. Dwa zabytkowe płótna znalazł w 1966 r., na strychu probostwa w Sielsku w powiecie łobeskim, ówczesny gospodarz naszej katedry, konserwator zabytków i referent ds. sztuki sakralnej diecezji gorzowskiej, człowiek wielkich zasług dla Ziemi Kamieńskiej, Ksiądz Proboszcz Roman Kostynowicz, który spowodował sprowadzenie obrazów do Kamienia. Tu zainteresował się nimi historyk sztuki prof. Gwido Chmarzyński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego magistrant Wojciech Kamprowski odkrył na jednym z płócien charakterystyczne dla Cranacha Starszego signum – żmijkę ze skrzydłem i datę 1527. Oba obrazy po poddaniu zabiegom konserwatorskim zawisły na północnej ścianie prezbiterium, gdzie znajdują się do dziś.
Za wycinkiem o sensacyjnym odkryciu z 1969 r. znalazły się też inne, naklejone na trzydziestu ośmiu kartach, dotyczące głównie festiwalu oraz działalności TMZK zamieszczone na łamach: „Spojrzeń”, „Ruchu Muzycznego”, „Panoramy Północy”, „Tygodnika Kulturalnego”, „Życia Warszawy”, „Przewodnika Katolickiego”, „Głosu Pracy”, szczecińskich - „Głosu” i „Kuriera”, ale też pism duńskich i niemieckich. Na uwagę zasługuje m.in. artykuł z lat 70. XX w. donoszący o programie telewizyjnym „Koncert ze starej katedry”, nadanym na antenie ogólnopolskiej. W szczycie oglądalności, o godzinie 20.05, transmitowano wówczas, po raz pierwszy za pośrednictwem telewizji, koncert z naszej katedry. Był to też, jak odnotował nieznany autor notatki, „podobno pierwszy tego rodzaju bezpośredni przekaz telewizyjny w naszej TV”.
Dwie z przekazanych kronik dotyczą Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Opus”. Tematem pierwszej stała się pierwsza edycja imprezy, która odbyła się w 1978 r. Konkurs zorganizowany wtedy przez TMZK, Komitet Organizacyjny Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej oraz Klub Fotografii Artystycznej, działający przy kamieńskim oddziale Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, był adresowany do wszystkich osób fotografujących, od zawodowych fotografików po amatorów. Jego tematem stał się całokształt zagadnień związanych z muzyką poważną. Na pierwsze wezwanie konkursowe w 1978 r. czternastu autorów nadesłało 94 prace. Wśród nich był przedstawiciel kamieńskiego środowiska fotograficznego, działający w KFA, Stanisław Kolasiński. Kronikę „Opusu 78” tworzą zdjęcia z otwarcia wystawy pokonkursowej, prezentowanej w sali oddziału dla dzieci kamieńskiej Biblioteki, która mieściła się wówczas w Pałacu Biskupim oraz nagrodzone i wyróżnione prace.
Z czasem kamieński konkurs fotograficzny rozwijał się. Trzeciej edycji z 1981 r. oraz kolejnej z 1983 r. dotyczy drugi tom kroniki. W 1981 r. konkurs stał się pierwszym Biennale Fotografii Artystycznej, który skupił 48 autorów i 312 zdjęć. Na wystawie pokonkursowej, prezentowanej w Muzeum Regionalnym, zaprezentowano 65 prac 29 twórców, wśród których znalazły się fotografie m.in. S. Kolasińskiego z Kamienia Pomorskiego. W kronice znalazły się zdjęcia z obrad jury na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych, którego dyrektor – fotograf-amator Jerzy Lewandowski – był komisarzem biennale. W 1983 r., podobnie jak w przypadku poprzedniej edycji, na kartach kroniki zamieszczono fotografie z obrad jury pod przewodnictwem szczecińskiej fotografki Krystyny Łyczywek, które odbyły się w budynku Kamieńskiego Domu Kultury (zajmowanym dziś przez Prokuraturę Rejonową) oraz nagrodzone prace.
Na fotografii:
Pan Henryk Masłowski z przekazanymi MHZK materiałami.
Autor:
www.mhzk.eu
| Wszelkie prawa zastrzeżone | Made by
IQ Vertical
| 2009