Na dar TMZK składają się 302 fotografie w większości z lat siedemdziesiątych XX wieku. W przekazanym zbiorze znaleźć możemy zdjęcia Katedry, niektórych eksponatów znajdujących się w jej skarbcu czy fotografie plakatów festiwalowych. Możemy poznać stan sprzed konserwacji obrazów Łukasza Cranacha Starszego znajdujących się w kamieńskiej świątyni: „Drogi na Golgotę” oraz „Ukrzyżowania”.
Wśród fotografii są i te pokazujące działalność istniejącego do 1992 r. Muzeum Regionalnego, mieszczącego się w Kościele św. Mikołaja. Zobaczyć tu możemy zdjęcia z wystaw pokazujących kulturę Afryki Zachodniej, instrumenty staroindyjskie czy dorobek Ziemi Kamieńskiej w związku z dwudziestą piątą rocznicą jej, jak wówczas określano, wyzwolenia. Obiektyw fotografów uwiecznił również wernisaże z udziałem twórców, jak znanego głownie z obrazu „Podaj cegłę” będącego jednym z symboli socrealizmu, Aleksandra Kobzdeja, autora grafik poświęconych Kamieniowi Wiesława Śniadeckiego czy kamieńskiego rzeźbiarza Eugeniusza Bachaja i Darii Sołtan-Krzyżyńskiej. Część zbioru stanowią także zdjęcia z odbywających się w Muzeum wystaw fotografii artystycznej „Opus” organizowanych przed laty wraz z kolejnymi edycjami kamieńskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. W ciekawy sposób prezentują zabytki i akcenty morskie naszego miasta fotografie artystyczne Jerzego Czerwińskiego ze Słupska i Andrzeja Janaszewskiego z Łodzi.
Sporą część podarowanego zbioru, tak jak ostatnio, stanowią zdjęcia kamieńskiego fotografika Stanisława Kolasińskiego, w którego obiektywie znalazł się Kamień i jego mieszkańcy. W związku z przypadającą w tym roku dwudziestą rocznicą jego śmierci MHZK wspólnie z Kamieńskim Domem Kultury i TMZK postanowiło przypomnieć postać fotografa planując otwarcie 16 lipca br. wystawy zatytułowanej: „Miasto zatrzymane w kadrze. Kamień Pomorski w fotografii Stanisława Kolasińskiego”.
Fot. Jedno z podarowanych przez TMZK zdjęć, nieznanego autorstwa.