Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej oprócz popularyzacji, dążenia do naukowego opracowania dziejów naszego miasta, jego zabytków czy troski o wspólne dziedzictwo historyczne wielką wagę przywiązuję do, możliwie jak najszerszego, udokumentowania życia miasta i gminy Kamień Pomorski w przeszłości, jak i w dniu dzisiejszym. Jedną z form działalności MHZK na tym właśnie polu jest pozyskiwanie materiałów dotyczących najnowszych dziejów Ziemi Kamieńskiej dokumentów, wspomnień, relacji, fotografii, wycinków prasowych czy dokumentów życia społecznego.
Jednym z wymienionych wyżej źródeł historycznych są fotografie. W ramach kamieńskiej placówki muzealnej ich zbieraniem zajmuje się Archiwum Fotograficzne MHZK. Gromadzi ono, przechowuje, zabezpiecza, a w przyszłości będzie udostępniało do celów naukowych, wystawienniczych i oświatowych wszelką dokumentację fotograficzną dotyczącą naszego miasta, tę sprzed jak i po 1945 roku.
Znaczenie fotografii jako źródła historycznego jest powszechnie znane. Stanowią one zapis minionej rzeczywistości stwarzając nam szansę zbliżenia się do niej. Dzięki nim możemy odtworzyć kształt dawnej architektury, poznać nieistniejącą już, niekiedy celowo zniszczoną wartościową zabudowę ale też budowę współczesnego nam miasta. Ułatwią poznanie losów Kamienia stanowiąc istotne uzupełnienie innych źródeł. Pokażą życie miasta, jego codzienność, wydarzenia społeczno-polityczne, kulturalne, gospodarcze czy sportowe wydarzenia ważne czy niecodzienne, którymi żyliśmy. Osobom mieszkającym w Kamieniu od kilkudziesięciu lat przypomną lata dzieciństwa czy młodości nierozerwalnie wiążące się z miastem, w którym po wojnie się wychowali, które ich rodzice odbudowywali, tworzyli. Fotografie przypomną im też ludzi, których znali. Młodsi zobaczą miasto, którego już nie ma jakie znają jedynie z opowiadań.
Zasób AF MHZK zapoczątkowało 29 zdjęć, podarowanych w kwietniu br. przez mieszkańca Kamienia Pomorskiego Andrzeja Rydla, przedstawiających Kamień II połowy lat 70-tych ukazujących rywalizację w ramach Telewizyjnego Banku Miast i inwestycje w związku z nią związane. Zbiór udało się wzbogacić o fotografie podarowane przez szczecińskiego artystę rzeźbiarza Stanisława Biżka, autora pomnika na cmentarzu wojennym, fontanny przy Zakładzie Przyrodoleczniczym „Feniks” i innych rzeźb w naszym mieście prezentujących jego kamieńskie prace. S. Biżek ofiarował także naszemu Muzeum wycinki prasowe oraz szkice projektowe dotyczące tej kamieńskiej nekropolii. Dokumentację fotograficzną z prowadzonej przez siebie w latach 1967-68 renowacji XVII-wiecznego ołtarza Joachima Sellina, znajdującego się obecnie w kościele w Trzęsaczu, przekazał poznański konserwator zabytków Krzysztof Sternberg – Powidzki.
Zasób Archiwum Fotograficznego liczy obecnie, łącznie ze szklanymi negatywami, skanami i innymi kopiami cyfrowymi 454 pozycje (w tym 240 w formie papierowej). Tworzą go dwa działy, których jedyną cezurę chronologiczną stanowi rok 1945. Wśród tych pokazujących niemiecki Cammin in Pommern najważniejsze, zarazem najcenniejsze w całym zasobie, są szklane negatywy Adolfa Bartelta podarowane w imieniu byłych mieszkańców naszego miasta przez prof. Hansa-Dietera Wallschlägera. Z fotografii polskiego Kamienia Pomorskiego na uwagę zasługują, kluczowy w poznaniu jego architektury lat 60-tych XX w. przed budową nowego współczesnego nam, miasta, Zbiór Marii i Zygmunta Skuzów oraz Kolekcja Sekcji Zbiorów Ikonograficznych Książnicy Pomorskiej, o których już pisaliśmy. Fotografie są opracowywane zgodnie z zasadami metodyki archiwalnej. Dodatkowo te papierowe są w trakcie digitalizacji. Mając na uwadze ich odpowiednie zabezpieczenie w przyszłości będą udostępniane wyłącznie w formie cyfrowej. Negatywy i odbitki pozytywowe będą przechowywane w specjalnych obwolutach z papieru bawełnianego i odpowiednich do przechowywania zdjęć pudełkach.
Fot.
Jedna z fotografii AF MHZK przedstawiająca ul. Gryfitów podarowana przez Państwa Marię i Zygmunta Skuzów.
|