Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej ma zaszczyt zaprosić na pierwszy wykład w ramach „Muzealnych Spotkań z Historią”, które odbywały się będą w MHZK. Te popularno-naukowe spotkania o charakterze interdyscyplinarnym nie będą ograniczały się wyłącznie do historii naszego miasta. Zapraszać na nie będziemy archeologów, historyków, historyków sztuki, konserwatorów i pasjonatów, których wystąpienia będą wpisywały się w tematykę związaną z dziejami Kamienia Pomorskiego, ale także podejmowały zagadnienia z szerokiego spektrum zainteresowań zapraszanych gości.
Pierwszy wykład naszego cyklu zatytułowany „Konserwacja malowideł ściennych z kościoła w Deir El-Surian Wadi Natrun” poświęcony będzie tej niezwykle interesującej, egipskiej świątyni koptyjskiej. Wygłosi go Pani Urszula Dąbrowska, konserwatorka dzieł sztuki, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, reprezentująca warszawską Pracownię Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki „Gorek Restauro” S. C.
Nasza Prelegentka brała udział w pracach restauratorskich niemal na całym świecie. Pracowała m. in. przy konserwacji obiektów Miasta Zakazanego w Hué w Wietnamie. Kilkakrotnie była w Egipcie wchodząc w skład misji archeologicznej kierowanej przez wybitnego polskiego egiptologa prof. Karola Myśliwca, dyrektora Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk. W niezwykle trudnych warunkach, w temperaturze przekraczającej 35 stopni Celsjusza i wilgotności osiągającej 70-72%, pracowała tam przy konserwacji kaplicy wezyra Meref-nefeba i grobowca kapłana Ni-anch-Nefertuma. O pracach tych pisała niedawno „Archeologia Żywa” w specjalnym numerze poświęconym wykopaliskom w Sakkarze, prowadzonym przez polskich archeologów pod kierunkiem prof. Myśliwca.
Pani Konserwator uratowała też wiele dzieł sztuki w Polsce. Uczestniczyła w pracach restauratorskich prowadzonych m.in. w pałacu w Wilanowie, Łazienkach i Łańcucie, a obecnie, przywraca dawny blask barokowej ambonie zdobiącej naszą katedrę.
Wykład, wzbogacony o interesującą prezentację, odbędzie się w piątek, 15 października br., o godz. 17.00 w Pałacu Biskupim. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.