Odwiedzin:
Online:
ZABYTKI - OCHRONA DZIEDZICTWA
WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE
ARTYKUŁY O ZABYTKACH
MUZEUM - INFORMACJE
UTRACONE DZIEDZICTWO
Edycja: Wystawa na strychu Pałacu Biskupiego otwarta
Zdjęcie:
Tytuł:
Pracownicy Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przygotowali kolejną stałą wystawę. Tym razem została ona zorganizowana na strychu Pałacu Biskupiego – siedzibie MHZK. Wyeksponowane zostały zabytki w większości pozyskane podczas prac archeologicznych, prowadzonych w związku z budową Mariny w Kamieniu Pomorskim. Na szczególną uwagę zasługują XIX – wieczne, pięknie zdobione kafle piecowe. Również prezentowane są liczne fragmenty naczyń, w tym znane od XVIII wieku fajanse pomorskie tzw. Stettinerware. Na wystawie znalazły się również fotografie Kamienia z początków XX wieku, m.in. przedstawiające kościół św. Mikołaja z nieistniejącym cmentarzem, na którym chowano zasłużonych dla miasta obywateli, wśród których był kamieński historyk Ludwig Kücken – zmarły w 1881 roku. Na wystawie prezentowane są również 3 metalowe skrzynki na piwo pochodzące z browaru Voerkeliusa, XIX - wieczne krzesło, pięknie zdobiona skrzynia z 1828 roku, jak również fragmenty konstrukcji drewnianych z rozebranej w tym roku kamienicy na ul. Mickiewicza. Dodatkową atrakcją jest wspaniały widok z okna na XVIII wieczną kurię dziekana – miejsca szczególnego dla historii Kamienia, ponieważ w tym domu 11 października 1745 roku dziekan Ewald von Kleist jako pierwszy na świecie dokonał udanej próby z kondensatorem elektrycznym, tzw. butelką lejdejską (zwaną przez nas butelką Kleista). Na przyszły rok planowana jest wystawa poświęcona badaniom tego znakomitego naukowca pt. „Elektryczność i pioruny. Kamieńskie doświadczenia Ewalda von Kleista i amerykański eksperymenty Benjamina Franklina w latach 1745-1752”.
Muzeum udostępniło również do zwiedzania magazyn muzealny, w którym można obejrzeć m.in makietę wczesnośredniowiecznego Kamienia, fragmenty broni z II wojny światowej, XVII- wieczną figurę Jana Ewangelisty i wiele innych zabytków pozyskanych w trakcie wykopalisk, lub podarowanych przez mieszkańców naszego miasta.
Zapraszamy bardzo serdecznie do odwiedzenia MHZK. Muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty, w godzinach od 10.00 do 17.00.
Autor:
www.mhzk.eu
| Wszelkie prawa zastrzeżone | Made by
IQ Vertical
| 2009