2 sierpnia minie druga rocznica śmierci ks. inf. Romana Kostynowicza, długoletniego proboszcza naszej parafii, osoby jakże ważnej dla Kamienia Pomorskiego.
Ks. Roman Kostynowicz, od 1959 r. diecezjalny referent ds. sztuki kościelnej w Kurii Gorzowskiej przybył do Kamienia jako wikariusz, konserwator zabytków, w lipcu 1961 r., po studiach na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. 12 października 1962 r. został proboszczem parafii kamieńskiej zastępując zmarłego ks. dziekana Michała Kaspruka.
Jego pierwsze lata w Kamieniu przypadły na okres zaostrzonej polityki władz wobec Kościoła, czas „walki o rząd dusz”, obchodów kościelnego Milenium Chrztu Polski oraz państwowego Tysiąclecia Państwa Polskiego kiedy to kościelnym uroczystościom w całej Polsce przeciwstawiano państwowe obchody. W dniach 1-2 lipca 1967 r. w przypadającym wówczas apogeum kamieńskich uroczystości milenijnych gościł w naszej świątyni przedstawicieli Episkopatu Polski z Księdzem Prymasem Stefanem Wyszyńskim na czele. W 1972 r., po powołaniu diecezji szczecińsko-kamieńskiej, został mianowany przez pierwszego pasterza diecezji ks. bpa Jerzego Strobę wikariuszem biskupim ds. kontaktów z władzami.
Kamieńskie lata Księdza Infułata to przede wszystkim prowadzone na szeroką skalę prace konserwatorskie w katedrze z udziałem, jak długo było to możliwe, studentów UMK co zaowocowało m.in. odkryciem portali - w kruchcie południowej i prowadzącego z zakrystii do prezbiterium z najstarszą w kraju glazurą ceramiczną. Gospodarz kamieńskiej świątyni inicjował także prace konserwatorskie przy jej wyposażeniu, które wzbogacił m.in. o „Drogę na Golgotę” i „Ukrzyżowanie” pędzla Łukasza Cranacha Starszego, utworzył muzeum katedralne. Był wreszcie współtwórcą i długoletnim organizatorem odbywających się w tym roku po raz 46. Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej. Na starej plebanii stworzył salon, w którym gościli ludzie nauki, kultury i sztuki, wśród nich m.in.: Kazimiera Iłłakiewiczówna, ks. prof. Janusz Pasierb, prof. Leonard Torwirt, prof. Gwido Chmarzyński. Jako proboszcz, zbudował nową plebanię, poświęconą przez ks. bpa Strobę 17 września 1977.
Swą osobowością i ogromną wiedzą wzbudzał szacunek i sympatię parafian, mieszkańców miasta niezależnie od wyznawanego światopoglądu. Jako dla kapłana najważniejsza była dla niego praca duszpasterska. Jak sam wspominał: „najbardziej chciałem być tylko proboszczem, aby służyć pomocą parafianom, oddanym mojej pieczy”. Z tą pomocą, pomimo licznych obowiązków w Kurii czy prowadzonych wykładów, ówcześni parafianie spotykali się na co dzień. Wielu z nich otrzymało z jego rąk sakramenty święte, dla części był katechetą, innym towarzyszył w najtrudniejszych chwilach odprowadzając na cmentarz ich najbliższych.
Ks. Kostynowicz opuścił Kamień w lutym 1980 r. Objął wówczas probostwo szczecińskiej parafii katedralnej rozpoczynając niełatwy okres swego zycia. O Kamieniu jednak zawsze pamiętał. Uświetniał swoją obecnością ważne dla życia parafii wydarzenia, uroczystości kościelne, koncerty, przebywał na leczeniu w kamieńskim uzdrowisku. W 1991 r. został Honorowym Obywatelem Kamienia Pomorskiego. Nadzorował jako Diecezjalny Konserwator Zabytków późniejsze prace w Katedrze. Po raz ostatni uczestniczył, w 2007 r., w odbiorze konserwatorskim odrestaurowanej kraty lektoryjnej.
Ksiądz Infułat zmarł 2 sierpnia 2008 r. w Szczecinie. Spoczął na tamtejszym Cmentarzu Centralnym w grobowcu kapłanów naszej archidiecezji.
Kamień Pomorski wiele zawdzięcza swemu byłemu proboszczowi, postaci, która złotymi zgłoskami zapisała się w jego powojennych dziejach. W mieście pozostało wiele śladów działalności Księdza Infułata. Najwięcej jest ich oczywiście w katedrze, w której trwają teraz, prowadzone na wielką skalę, kunsztowne prace konserwatorskie kierowane przez kolejnego proboszcza i następcę ks. Kostynowicza, obecnego gospodarza naszej świątyni ks. kan. Dariusza Żarkowskiego.
|