Odwiedzin:
Online:
ZABYTKI - OCHRONA DZIEDZICTWA
WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE
ARTYKUŁY O ZABYTKACH
MUZEUM - INFORMACJE
UTRACONE DZIEDZICTWO
Edycja: Spotkanie autorskie w kamieńskim ratuszu
Zdjęcie:
Tytuł:
Wczoraj, w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym mieście, w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego odbyła się promocja publikacji dra Marka Łuczaka zatytułowanej „Utracone zabytki sakralne powiatu gryfickiego, kamieńskiego i Świnoujścia”.
Autor, prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, historyk spod którego pióra wyszło już kilkadziesiąt monografii i artykułów poświęconych dziejom Szczecina i Pomorza Zachodniego oraz ochronie zabytków jest aspirantem sztabowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zajmującym się ściganiem przestępstw związanych z dziełami sztuki i zabytkami. Przed czterema laty ukazała się jego pionierska praca „Policja w walce o zabytki”, której drugie rozszerzone wydanie opublikowano w 2013 r., stanowiąca katalog zaginionych zabytków z terenu województwa zachodniopomorskiego.
Najnowsza publikacja dra Łuczaka powstała w ramach projektu realizowanego przez Pomorskie Towarzystwo Historyczne wspólnie z KWP „Poprawa bezpieczeństwa zabytków sakralnych w powiecie gryfickim, kamieńskim i m. Świnoujście”, którego głównym zadaniem stało się zabezpieczenie zabytków stanowiących wyposażenie kościołów poprzez wykonanie ich dokumentacji fotograficznej, a w przypadku najcenniejszych z nich ich oznakowania za pomocą cząsteczek DNA. Projekt zakładał również zweryfikowanie rzeczywistego stanu zabytków z dokumentacją Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zabytki ruchome, których brak wykazała powyższa
weryfikacja
zostały ujęte w zaprezentowanej w środę publikacji. Zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach. Mogły ulec przemieszczeniu lub zostać nieumyślnie zniszczone w wyniku braku świadomości o ich znaczeniu. Nierzadko jednak powodem ich zaginięcia stały się z włamania do kościołów. Na terenie, który został objęty projektem odnotowano również takie przypadki, z czego cztery na terenie naszego powiatu. Z 1 na 2 sierpnia 2002 r. z kościoła parafialnego w Jarszewie skradziono trzy płaskorzeźby: św. Jakuba, św. Anny Samotrzeciej ze św. Joachimem i Świętej Rodziny ze św. Janem Chrzcicielem wiszące na ścianach tej świątyni. W kwietniu 2007 r. z kościoła w Niemicy skradziono XIX-wieczny obraz „Ukrzyżowanie” nieznanego autora. Do katedry w Kamieniu Pomorskim włamywano się na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza aż dwukrotnie. 31 grudnia 1990 r. skradziono cztery figury Ewangelistów z ołtarza głównego z kościoła w Trzęsaczu, znajdującego się wówczas w Kamieniu. Dwie z nich zwrócone zostały później anonimowo do katedry, dwie jednak są nadal poszukiwane. Drugie włamanie miało miejsce 10 czerwca 1998 r. Wówczas ze skarbca katedralnego nieznani sprawcy zrabowali XIX-wieczny kielich mszalny, porcelanowy kufel z panoramą Kamienia widzianą z Wyspy Chrząszczewskiej, XV-wieczny Mszał oraz Biblię z początku XVI w.
Oprócz katalogu utraconych zabytków z powiatu kamieńskiego, gryfickiego i ze Świnoujścia w książce znalazło się podsumowanie projektu, w ramach którego powstała, a także rozdziały dotyczące przepisów kościoła katolickiego w sprawie obrotu dziełami sztuki sakralnej w naszym kraju oraz migracji zabytkowego wyposażenia kościołów i znaczenia rejestracji zabytków sakralnych.
Autor:
www.mhzk.eu
| Wszelkie prawa zastrzeżone | Made by
IQ Vertical
| 2009