Konserwacja barokowego Anioła Chrzcielnego w Kamieniu Pomorskim.
„Kto uwierzy, a ochrzci się, zbawiony będzie; ale kto nie uwierzy, będzie potępiony – Ewangelia wg św. Marka 16, 16”.
W naszym regionie znajduje się wiele interesujących obiektów zabytkowych zasługujących na szczególną uwagę. Jednak większość z nich jest w bardzo złym stanie i wymaga obecnie bardzo pracochłonnych i kosztownych zabiegów konserwatorskich, przywracającym im ich dawny blask. Dla wielu zabytków jest to ostatnia moment, aby ratować je przed całkowitym zniszczeniem. Do takich na pewno należał barokowy Anioł Chrzcielny (nr inwentarzowy MHZK 2341). Został on znaleziony 23 sierpnia 2007 roku w piwnicy parafii Rzymskokatolickiej w Kamieniu Pomorskim i jeszcze tego samego dnia przeniesiono go do kamieńskiego muzeum. Dzięki przychylności księdza proboszcza Dariusza Żarkowskiego, niezłomności Społecznych Opiekunów Zabytków i wreszcie rzetelnie przeprowadzonych prac konserwatorskich wykonanych przez Przemysława Mannę udało się doprowadzić do konserwacji tego niezwykle cennego zabytku.
Dla czytelników Anioły Chrzcielne są raczej dosyć dziwnym zabytkiem. Czym są i czemu one służyły? Występowały powszechnie na terenie Niemiec, Szwecji i Danii, ale wyłącznie w kościółkach protestanckich. Najczęściej Anioły Chrzcielne zawieszane były w kościołach w eksponowanym miejscu w nawie głównej, przed ołtarzem, lub przed tzw. ołtarzem ambonowym (opis w Historii jednego zabytku- część 23).
Anioły Chrzcielne mają rozpostarte skrzydła, najczęściej wysuniętą prawą dłoń w której trzymają misę w kształcie muszli- wewnątrz której wlewano podczas chrztu wodę święconą. Służyły one do chrztu niemowląt i skutecznie zastępowały od początku XVIII wieku tradycyjne stojące chrzcielnice. Anioły Chrzcielne symbolizowały również dobrą nowinę i roztaczały opiekę nad niemowlakami, które po urodzeniu „wchodziły” za ich pomocą do wspólnoty chrześcijańskiej. Kamieński Anioł Chrzcielny (prawdopodobnie pochodzi z nieistniejącego kościoła w Jarszewie) wykonany został przez pomorskiego artystę – wg konserwatora zabytków cechuje się bardzo dobrym wykonaniem. W podobnym stylu wykonany jest anioł z 1777 roku zawieszony w kościele w Altwarp w powiecie Uecker- Randow na terenie Niemiec.
Do dnia dzisiejszego tego typu obiekty dosyć powszechnie występują na terenie Niemiec, m.in. w Brandenburgii. Na Pomorzu Zachodnim zachowało się niewiele takich zabytków- chociaż przed II wojną światową było ich aż 83 (informacja z książki pt. Taufengeln aus Brandenburg), np. w powiecie gryfickim 9, powiecie kamieńskim 11, powiecie nowogardzkim 6. Dzięki zachowanym zdjęciom archiwalnym wiemy, że w okolicach Kamienia Pomorskiego Anioły Chrzcielne były w kościołach w Buku, w Stuchowie, 2 w Jarszewie. Kolejny znajdowały się w Przybiernowie, Łożnicy i we Wrzosowie (spalił się podczas pożaru kościoła w1840 roku).
Do dnia dzisiejszego zachował się tylko kamieński obiekt, który obecnie prezentowany jest na wystawie w kapitularzu katedry- tymczasowa siedziba Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej- pt.”Oblicza przeszłości. Ochrona dziedzictwa historycznego Gminy Kamień Pomorski”.
|