Odwiedzin:
Online:
ZABYTKI - OCHRONA DZIEDZICTWA
WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE
ARTYKUŁY O ZABYTKACH
MUZEUM - INFORMACJE
UTRACONE DZIEDZICTWO
Edycja: Zbezczeszczenie cmentarza w Gostyniu
Zdjęcie:
Tytuł:
Zbezczeszczenie cmentarza niemieckiego w Gostyniu.
Na początku lipca otrzymaliśmy informację od mieszkańca Kamienia Pomorskiego o pracach ziemnych, które prowadzone były na terenie po byłym niemieckim cmentarzu w Gostyniu (Gmina Świerzno). Cmentarz ten znajdował się w centralnej części wioski, tuż przy drodze prowadzącej z Kamienia Pomorskiego do Pobierowa. Jeszcze w latach 50 - tych XX wieku pośrodku cmentarza stał kościół, którego początki sięgały średniowiecza. O historii kościoła pisaliśmy w „Pomorzaninie” przed miesiącem w „Historii jednego zabytku” – część 54 i 55 (artykuły zamieszczone zostały na internetowej stronie Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej – www.mhzk.eu). Postanowiliśmy nazajutrz udać się do Gostynia i naocznie przekonać się o skali zniszczeń jakie były tam dokonane. To co tam ujrzeliśmy przerosło nasze wyobrażenie. W ziemi widoczne były zarysy zniszczonych przez buldożer trumien, rozwleczonych ludzkich kości, które walały się na całej powierzchni przekopanego terenu, na hałdach, które nie zostały wywiezione walały się czaszki, odsłonięte zostały również fundamenty kościoła.
Trudno nam było uwierzyć w to co tam zastaliśmy. Nie rozumieliśmy, że ktoś mógł doprowadzić do takiej profanacji cmentarza i że wydarzyło się to w cywilizowanym kraju, gdzie szacunek i pamięć o zmarłych jest jedną z głównych wartości. Od początku nasunęło mi się kilka pytań, na które nie potrafię odpowiedzieć. Po pierwsze, kto zezwolił na prowadzenie pracach na tym terenie, dlaczego od raz po odkryciu pierwszych pochówków nie został poinformowany odpowiedni służby, dlaczego nikt nie poczuwa się do obowiązku zabezpieczenia terenu wokół cmentarza, kto za to wszystko odpowie, dlaczego większość instytucje nie widzi w tym problemu, czy chęć zysku może tak mocno znieczulić człowieka doprowadzając do zbezczeszczenia grobów i dlaczego w naszym powiecie w dalszym ciągu dochodzi do takich aktów wandalizmu. Przykładów braku szacunku dla historii i zabytków jest wiele. Zniszczone i zaniedbane cmentarze (Wrzosowo, Gostyń, Strzeżewko, Buniewice, Chrząszczewo), zdewastowane pałace (Dobropole, Wrzosowo, Margowo), grobowce (Wiejkowo, Laski, Benice), rozkopane groby (Połochowo, Buniewice, Benice), rozkradane cmentarze (Połochowo), jak również zniknięcie XIX – wiecznej rzeźby ogrodowej z Margowa, czy XVIII – wiecznego dzwonu ze Strzeżewa.
Aż trudno uwierzyć, że wiele z tych zabytków zginęło lub zostało zdewastowanych w ostatnich latach. Jednym z zadań powołanego przed rokiem Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej jest ochrona dóbr kultury, dziedzictwa historycznego regionu. Nie możemy bezczynnie przyglądać się takim aktom wandalizmu i na pewno za każdym razem będziemy reagować na nie stanowczo.
Przerażające było to, że kości ludzkie, fragmenty trumien, antab (uchwytów trumiennych), połamanych nagrobków z cmentarza w Gostyniu podrzucona została na wysypisko śmieci znajdujące się w Gminie Rewal. Naukowcy z Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie obecnie przeszukują dokładnie hałdy – do chwili obecnej udało się odnaleźć w ziemi ponad 130 szczątków ludzkich. Prace będą kontynuowane, a całą sprawą zajęła się Wojewódzka Komenda Policji w Szczecinie.
Autor:
www.mhzk.eu
| Wszelkie prawa zastrzeżone | Made by
IQ Vertical
| 2009