31 sierpnia 2010
W 2008 roku burmistrz Kamienia Pomorskiego Bronisław Grzegorza Karpiński został poinformowany przez pana Wacława Radnego z Rekowa o wykopaniu podczas prac melioracyjnych „drewnianej kłody przypominającej kształtem łódź – dłubankę”. O odkryciu pisaliśmy w „Historii jednego zabytku” – część 22.
Niezwłocznie udaliśmy się na miejsce, informując jednocześnie o odkryciu Wojewódzki Urząd Konserwatorski w Szczecinie, który zlecił przeprowadzenie datowania łodzi metodą radiowęglową C14. Wyniki były sensacyjne - okazało się, że pochodzi ona z tzw. okresu wpływów rzymskich, dokładnie z III wieku n.e. Do tej pory najstarsza łódź odkryta na Pomorzu Zachodnim pochodziła z 539 rok n.e. i znaleziona została na Zalewie Szczecińskim.
Dokładnie jest to fragment łodzi-dłubanki wykonanej z dębu o długości 2,71 metra, szerokości 50 cm i grubości bury 8-10 cm.
W dniu dzisiejszym łódź-dłubanka przewieziona została do Tczewa, gdzie przeprowadzona zostanie jej konserwacja przez pracowników Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Po pracach konserwatorskich ten cenny zabytek przekazany zostanie do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
Foto: Pracownicy Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku pobierają próbki łodzi-dłubanki do określenia najlepszej metody konserwacji zabytku.