Odwiedzin:
Online:
ZABYTKI - OCHRONA DZIEDZICTWA
WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE
ARTYKUŁY O ZABYTKACH
MUZEUM - INFORMACJE
UTRACONE DZIEDZICTWO
Edycja: Niezwykłe zabytki w MHZK
Zdjęcie:
Tytuł:
W ostatni wtorek panowie Damian i Przemysław Stefańscy – mieszkańcy Wysokiej Kamieńskiej – członkowie grupy eksploracyjno – poszukiwawczej działającej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Kamieńskiej, przekazali do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej niezwykle interesujące zabytki. Jest to broń myśliwska o długości 111 cm, tzw. dryling czarnoprochowy z początków XX wieku. Broń została znaleziona 7 listopada 2014 roku w okolicach Golczewa na terenie wyschniętego jeziora – na głębokości około 30-40 cm. Jest dobrze zachowana, prawdopodobnie zdeponowana została w bagnie w 1945 roku.
Kolejnym niezwykle cennym zabytkiem jest siekierka z epoki brązu, którą można wstępnie wydatować na około 1000 rok p.n.e. Odkryta została w okolicach Kamienia Pomorskiego w 2014 roku. Jest to już kolejny zabytek z tego okresu – muzeum jest w posiadaniu również skarbu znalezionego w okolicach Rewala, na którego składa się m.in. oszczep i największa w Polsce kolekcja guzów krępulców – były to metalowe ozdoby uprzęży końskiej wojownika sprzed 3 tysięcy lat. Toporek o wymiarach: długość 6,1 cm, szerokość ostrza 3,7 cm, średnica zewnętrzna otworu na stylisko 3,2-4 cm, grubość ścianek toporka 0,3-0,45cm.
Ostatnim zabytkiem przekazanym przez pana Damiana i Przemysława do MHZK jest krzyżyk datowany na początek XX wieku. Krzyżyk o wymiarach: wysokość 4 cm, szerokość 2,1 cm i grubości 0,6 cm. Krzyżyk został znaleziony w okolicach Parłówka,w miejscu zniszczenia przez czołgi radzieckie wozów konnych z ludźmi ewakuowanymi z Benic w marcu 1945 roku. Zabytki przekazane do MHZK są kolejnymi niezwykle cennymi obiektami, które wzbogaciły już liczne zbiory naszej placówki.
Na fotografii:
Damian i Przemysław Stefańscy z przekazanym MHZK drylingiem (fot. Grzegorz Kurka).
Autor:
www.mhzk.eu
| Wszelkie prawa zastrzeżone | Made by
IQ Vertical
| 2009