Odwiedzin:
Online:
ZABYTKI - OCHRONA DZIEDZICTWA
WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE
ARTYKUŁY O ZABYTKACH
MUZEUM - INFORMACJE
UTRACONE DZIEDZICTWO
Edycja: Skarb z epoki brązu w MHZK
Zdjęcie:
Tytuł:
Do MHZK niedawno przekazano prawdziwy skarb, jest to zespół zabytków pochodzący z epoki brązu. Zabytki datowane są na 1500 - 700 lat p.n.e.. Zostały odkryte w 2009 roku w naszym regionie. Zabytki przekazali do muzeum mieszkańcy Rewala, którzy chcą pozostać anonimowi. Dla archeologów jest to prawdziwy skarb, składający się z 10 krążków o średnicy 48 - 65 mm, są to niezwykle rzadko występujące na terenie naszego kraju tzw. guzy-krępulce, które tworzyły rodzaj ozdoby części rzędu końskiego. Z terenu Polski znanych jest tylko 36 egzemplarzy guzów-krępulców z 14 stanowisk, zlokalizowanych głównie na Śląsku i w Wielkopolsce, a także na Kujawach .Z terenu północnej Polski jest to dopiero drugie tego typu znalezisko. Poza tym w skład skarbu wchodzi siekierka o kształcie symetrycznym o całkowitej długości wynoszącej 100 mm, grot włóczni z tulejką o długości 170 mm, miniaturowa siekierka z tulejką i uszkiem o długości 68,5 mm, 2 nóżki z brązu, niestety nie znamy ich pierwotnego przeznaczenia. Są to pierwsze zabytki z epoki brązu które są w zbiorach MHZK.
Zabytki mogą pochodzić z grobu wojownika, lub z ukrytego w pośpiechu skarbu. Właściciel z nieznanych przyczyn nie mógł wrócić po niego i przeleżał w ziemi kolejnych kilka tysięcy lat.
O odkryciu zabytków został poinformowany Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Muzeum Narodowe w Szczecinie, jak również lokalne władze samorządowe na terenie którego dokonano odkrycia.
Epoka brązu z którego pochodzą zabytki była przełomowym okresem w dziejach ludzkości. Na Bliskim Wschodzie rozpoczęła się wraz z rozwojem wielkich cywilizacji - Sumeru i Egiptu. W ciągu następnych stuleci sposób obróbki brązu zaczął rozpowszechniać się na Półwyspie Anatolijskim, skąd przedostał się do Europy. Na obecne tereny Polski dotarły około 2200 r p.n.e.
Człowiekowi udało się opanować wytop metalu, dokładnie stop cyny i miedzi, dzięki temu mógł doskonalić narzędzia i broń. Na wydobyciu i przetwarzaniu rud metali bogacili się nieliczni, powstawały grupy uprzywilejowane, wówczas to uformował się wyraźny podział społeczny.
Z terenu powiatu kamieńskiego znanych jest ponad 100 stanowisk z epoki brązu, w większości nie przebadane. Najważniejsze odkrycia dokonane zostały przypadkowo przed II wojną światową. W okolicach Kukułowa 10 marca 1937 roku gospodarz Laaka natrafił na grób ze słabo zachowanymi szczątkami ludzkimi obok których znaleziono grot oszczepu, siekierkę, tarczkę z kolcem. Niestety zbiory zaginęły w czasie wojny. Zabytki z epoki brązu zostały znalezione również w Niemicy - natrafiono na siekierkę brązową z podniesionym brzegiem, w okolicach Margowa natrafiono na miecz dwusieczny z płaską rękojeścią - znaleziony został w 1907 roku podczas budowy drogi - niestety zaginął w czasie wojny. Również w Strzeżewku natrafiono na spiralne naramienniki z tarczkami. Na niezwykły skarb z epoki brązu w okolicach Strzeżewa natrafił nauczyciel Roth ze Strzeżewka w 1934 roku - była to siekierka, ostrze dłuta, sierp, ptaszek brązowy, zdobiony kreseczkami, szpila brązowa do zapinki, tarczka od zapinki, ułamek masywnego naramiennika, fragmenty dziewięciu bransolet. Zabytki znajdowały się w zbiorach prywatnych - niestety zaginęły. Na zabytki z tego okresu natrafiono również w okolicach Żółcina, były to owalne masywne naramienniki ze stykającymi się końcami, obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie. W Kamieniu Pomorskim przed II wojną światową natrafiono przypadkowo na dwa skarby z epoki brązu, wśród nich znajdowało się 18 wisiorków rożkowych z białego brązu, bransoleta, szpila brązowa. Część zbioru zaginęła, pozostała jest w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
W imieniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej chciałbym podziękować darczyńcom za przekazanie tych cennych zabytków do naszej instytucji. Jesteśmy za to Wam niezmiernie wdzięczni.
Skarb z epoki brązu będzie wyeksponowany już od maja w kapitularzu kamieńskiej katedry - filii Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Zapraszamy bardzo serdecznie do obejrzenia zbiorów.
Autor:
www.mhzk.eu
| Wszelkie prawa zastrzeżone | Made by
IQ Vertical
| 2009