Obecnie wykonywane są prace przy rewitalizacji otoczenia ratusza w Kamieniu Pomorskim. Jednocześnie prowadzony jest nadzór archeologiczny, który już teraz dostarczył niezwykle sensacyjnych wyników. Podczas robót ziemnych na północ od ratusza, natrafiono na XVI - wieczny mur ceglany spojony zaprawa wapienną i posadowiony na głazach narzutowych. Szerokość muru wynosi 100 cm, odsłonięto tylko jego fragment o długości 3 metrów. W wykopie natrafiono na około 2 tysiące zabytków ruchomych, w większości znajdujących się w 30 cm warstwie spalenizny. Należą do nich szkliwione kafle piecowe np. z przedstawieniem amorków, postaci ludzkiej ukazanej w profilu, fragmenty naczyń o różnorodnej barwie - pokryte szkliwem, ceramikę kuchenną, fragmenty witraży, cegłę z odciśniętą łapą psa, kulę armatnia itp. Poniżej fundamentów natrafiono na warstwę wczesnośredniowieczną, w której odsłonięto konstrukcję drewnianą, prawdopodobnie związaną z podgrodziem miasta.
Fundamenty budynku odsłonięte podczas prac są niezwykłym odkryciem, ponieważ nawet na najstarszym planie miasta z 1620 roku, w miejscu odkrycia jest pusty plac, prawdopodobnie obiekt został zniszczony przed 1600 rokiem.
Uważamy, że ze względu na rangę odkrycia należy pozostawić odsłonięty mur i przykryć go specjalną szybą, tak aby można było oglądać go z góry. Na pewno byłaby to kolejna niezwykła atrakcja turystyczna naszego miasta, stanowiąca o niezwykle bogatej historii Kamienia Pomorskiego.
|