10 sierpnia 2009 rok
Ze względu na tragiczny stan zachowania XVII- wiecznego krucyfiksu pochodzącego z ruin kościoła w Trzęsaczu została podjęta decyzja o konserwacji zachowawczej tego niezwykle cennego zabytku. Koszt konserwacji pokryty zostanie z budżetu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej i wyniesie 3 tysiące złotych. Po barokowym Aniele Chrzcielnym będzie to najcenniejszy obiekt w depozycie kamieńskiego muzeum.
O zabytku tym pisaliśmy już 10 lipca 2009 roku
W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej (siedziba kapitularz kamieńskiej katedry) wyeksponowany został bardzo cenny zabytek- jest to część XVII- wiecznego krucyfiksu (fundacji von Flemmingów) pochodzącego ze zniszczonego przez fale Bałtyku kościoła w Trzęsaczu. Niestety obiekt ten jest mocno zniszczony i wymaga natychmiastowej konserwacji zachowawczej. Jeśli nie zostanie przeprowadzona konserwacja w najbliższym czasie zabytek ten może być bezpowrotnie utracony.
Niestety budżet muzeum jest zbyt mały, żeby przeprowadzić niezbędne prace konserwatorskie. Dlatego też zwracamy się do sponsorów- osób fizycznych lub firm o pomoc przy ratowaniu tego niezwykle cennego zabytku.
Kontakt:
tel 0502064700
e-mail archeokam@wp.pl
Fragment tekstu z artykułu " Historii jednego zabytku" poświęconego kościołowi w Trzęsaczu:
Po zamknięciu kościoła w Trzęsaczu w 1874 roku z jego wnętrza systematycznie ewakuowano zabytki. Do kamieńskiej katedry trafił zdjęty ze ściany północnej XVII- wieczny (wczesnobarokowy) krucyfiks. Wisiał on przez kilka lat w zamurowanym oknie prezbiterium kościółka w Trzęsaczu. Po ewakuacji krucyfiks ten umieszczony został w kaplicy i zarazem skryptorium Skarbca Katedralnego. Po II wojnie światowej przeniesiony został do kruchty. Powoli ale nieubłaganie ulegał zniszczeniu – już w 1962 roku odnotowano „ Zachowane resztki polichromii w stanie ostatecznego rozkładu. Drewno w bardzo silnym stopniu zniszczone przez grzyba i owady, przy lekkim pociśnięciu zapada się. Drzewce krzyża nie autentyczne”. Na zwieńczeniu krzyża znajdowała się inskrypcja JESUS NAZARENUS REX JUDAEORUM. Krucyfiks prawdopodobnie został wykonany przez Martina Edelberta w latach 70- tych XVII wieku.