Odwiedzin:
Online:
ZABYTKI - OCHRONA DZIEDZICTWA
WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE
ARTYKUŁY O ZABYTKACH
MUZEUM - INFORMACJE
UTRACONE DZIEDZICTWO
Edycja: Wernisaż w MHZK
Zdjęcie:
Tytuł:
W sobotę odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Z oddali. Miasta Pomorza Zachodniego w 1954 roku w rysunkach Stanisława Mrowińskiego”. W uroczystym otwarciu nowej, prezentowanej w naszym Muzeum, ekspozycji oprócz przedstawicieli władz miejskich, z Przewodniczącą Rady Miejskiej Kazimierą Szymańską i
Zastępcą Burmistrza Andrzejem Jędrzejewskim
na czele, oraz przybyłych gości wzięli również
udział dr Marcin Majewski, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie oraz dr Paweł Migdalski, prezes Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita” w Chojnie. Przypomnijmy, iż stargardzkie Muzeum oraz chojeńskie stowarzyszenie są współorganizatorami wystawy.
Gościem honorowym sobotniego otwarcia była wdowa po Stanisławie Mrowińskim Pani Irena Rychły-Mrowińska, która w niezwykle ciekawy sposób przybliżyła uczestnikom wernisażu postać swojego męża oraz okoliczności powstania przygotowanej w ubiegłym roku wystawy. Wszystko zaczęło się od wizyty Jolanty Aniszewskiej, zastępcy dyrektora i Andrzeja Biercy ze stargardzkiego MAH-u oraz dra Migdalskiego w Poznaniu, w pracowni Stanisława Mrowińskiego, mieszczącej się w sąsiedztwie Starego Rynku przy ulicy Wodnej, pełniącej dziś funkcję swego rodzaju muzeum poświęconego Artyście, którym opiekuje się wdowa. Po wizycie i zapoznaniu ze zgromadzonymi w pracowni rysunkami Mrowińskiego dotyczącymi Pomorza Zachodniego powstał pomysł zorganizowania wystawy oraz wydania jej katalogu, do udziału w których to przedsięwzięciach zaproszono nasze Muzeum. Ekspozycja została wkrótce przygotowana i jako pierwsza, w końcu ubiegłego roku, zaprezentowana została w Stargardzie, następnie w Chojnie, a od soboty można ją zobaczyć w MHZK.
Wystawę tworzy kilkadziesiąt rysunków Stanisława Mrowińskiego powstałych w 1954 r. Ich Autor, wówczas pracownik Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie, był kuratorem przygotowanej przez CBWA wystawy objazdowej pt.: „Praca i jej odbicie na przestrzeni wieków”, z którą gościł m.in. w ówczesnym województwie szczecińskim i która 22 września 1954 r. była prezentowana także w Kamieniu.
Otwartej w sobotę ekspozycji towarzyszy katalog.. Ze wszech miar jest to wydawnictwo niezwykłe. Na tę, przygotowaną pod redakcją naukową Pawła Migdalskiego publikację oprócz ilustracji składają się też biogram głównego bohatera wystawy pióra Andrzeja Biercy, wprowadzenie historyczne do dziejów miast zachodniopomorskich w latach 1945-1954 autorstwa dr Aliny Hutnikiewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz wspomnienia znanego szczecińskiego historyka prof. Tadeusza Białeckiego, dotyczące Pomorza Zachodniego. Na uwagę z pewnością zasługuje też niezwykle staranna szata graficzna publikacji. Istotną część katalogu stanowią również zamieszczone w nim fragmenty dziennika Stanisława Mrowińskiego, w którym opisał swoje wrażenia z pobytu na Pomorzu. Pod datą 22 września 1954 r. zanotował: „KAMIEŃ POMORSKI wreszcie coś ciekawego – bogatego w zabytki i rysunki”.
Otwarta w sobotę ekspozycja będzie prezentowana do końca sierpnia br. w siedzibie MHZK w Pałacu Biskupim. Oprócz wystawy rysunków Mrowińskiego można tam również zobaczyć i inne jak: „Tortury w Europie na przestrzeni wieków”, „Wielki fotograf w małym mieście. Jan Bułhak w Kamieniu Pomorskim w 1946 r.” oraz „Cammin in Pommern – Kamień Pomorski. Miasto na przestrzeni wieków”. Bilety w cenie 5 i 3 (ulgowy) zł. Serdecznie zapraszamy!
Autor:
www.mhzk.eu
| Wszelkie prawa zastrzeżone | Made by
IQ Vertical
| 2009