Dokumenty życia społecznego stanowią nietypowy materiał w zbiorach, najczęściej bibliotek, ale też i placówek muzealnych. DŻS-y, dawniej określane jako „druki ulotne”, tworzą m.in. różnego rodzaju katalogi, programy działania różnych instytucji, wydawnictwa handlowe, cenniki, materiały reklamowe, statuty organizacji społecznych i instytucji, rozkłady jazdy, bilety, książki telefoniczne czy adresowe, informatory, kalendarze, afisze, plakaty, ulotki czy wycinki prasowe.
Instytucją z długoletnim i największym dorobkiem w zbieraniu dokumentów życia społecznego, dotyczących Kamienia Pomorskiego, jest miejscowa Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Na szczególną uwagę zasługują znajdujące się tu m.in. materiały dotyczące kolejnych edycji najstarszej i najważniejszej kamieńskiej imprezy kulturalnej - Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej oraz wycinki prasowe dotyczące naszego powiatu. Te ostatnie zbiera się tu od 1968 r. Powstanie tego niezwykle ważnego, dla poznania najnowszych dziejów naszego miasta, ale też ułatwiającego badanie powyższej tematyki zbioru, zawdzięczamy ogromnemu zaangażowaniu i skrupulatności pracownic Biblioteki je przygotowujących – Pani Józefie Drozd, która zajmowała się nimi, przez wiele lat, do przejścia na emeryturę oraz Pani Mirosławie Malinowskiej-Papudze, zbierającej wycinki dotyczące naszego powiatu obecnie.
W MHZK, instytucji formalnie powołanej do życia przed rokiem, zbiór „DŻS-ów” jest dopiero tworzony w oparciu o materiały tego typu należące do osób prywatnych i instytucji. Plakaty festiwalowe (ale też plakat na siedemsetlecie nadania praw miejskich Kamieniowi oraz plakaty z Festiwalu Piosenki Dziecięcej) sprzed 1990 r. przekazała nam Biblioteka Miejska.
Na zbiór dokumentów życia społecznego w MHZK składają się jednak, niemal w całości, materiały powstałe po 1990 r. dotyczące naszego miasta. Oprócz wycinków prasowych przeważają ulotki reklamowe i promocyjne działających na terenie Kamienia zakładów usługowych, sklepów, materiały informacyjne kamieńskich instytucji, wizytówki mieszkańców naszego miasta z ostatnich lat, materiały z kampanii wyborczych do samorządu terytorialnego, plakaty informujące o wydarzeniach kulturalnych, rozkłady jazdy, bilety czy odciski pieczęci. Pewne uzupełnienie dla zbioru stanowią inne materiały dotyczące miasta jak foliowe reklamówki, długopisy firmowe czy kubki.
Ostatnio nasze Muzeum wzbogaciło się o ciekawy zbiór DŻS-ów podarowany przez mieszkańca naszego miasta Pana Przemysława Momota. Są w nim m.in. plakaty i ulotki kandydatów na radnych i burmistrza z samorządowych kampanii wyborczych z lat 2002, 2006 i 2010, bilety wstępu - do katedry, do skarbca i do wirydarza wydawane w połowie lat dziewięćdziesiątych przez biuro turystyczne działające wówczas przy naszej parafii, plakaty plakaty informujące o imprezach organizowanych w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej „Ottonalia”. Materiały dotyczące oświaty na Ziemi Kamieńskiej wzbogaciła ulotka wydana z okazji 30-lecia Zespołu Szkół Zawodowych w 1996 r. Na uwagę zasługuje też ulotka z 1984 r., z mapką na odwrocie, traktująca o zabytkach Kamienia. Wykonana na powielaczu dla, działającego wówczas w naszym mieście, oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, świadczy o wielkim postępie jaki dokonał się we wszystkich dziedzinach życia, także w poligrafii, po 1990 r.
Dokumenty życia społecznego tworzone są na co dzień przez różnego rodzaju instytucje, stowarzyszenia czy, uaktywniające się w okresie kampanii wyborczych do samorządu, komitety wyborcze działające na terenie naszej gminy. Warto byłoby, aby wymienieni wyżej twórcy tego typu materiałów pamiętali o ich przekazywaniu do Muzeum, w którym będą stanowiły cenny dokument aktywności społecznej mieszkańców naszego miasta.