Odwiedzin:
Online:
ZABYTKI - OCHRONA DZIEDZICTWA
WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE
ARTYKUŁY O ZABYTKACH
MUZEUM - INFORMACJE
UTRACONE DZIEDZICTWO
Edycja: Noże z zastawy stołowej Flemmingów w MHZK
Zdjęcie:
Tytuł:
6 czerwca br. Pan Adam Panońko z Dziwnowa, działający od niedawna w Sekcji Eksploracyjno – Poszukiwawczej, powstałej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Kamieńskiej, przekazał do MHZK niezwykle cenne eksponaty. Mianowicie są to noże z zastawy stołowej rodziny von Flemming. Na srebrnych rękojeściach noży wygrawerowany został herb jednego z najpotężniejszych rodów pomorskich. W tarczy widoczny jest stojący na dwóch łapach wilk, trzymający klejnot. Nad tarczą umieszczony jest szyszak ozdobiony pawimi piórami..
Rodzina von Flemming osiadła na ziemi kamieńskiej już w średniowieczu i aż do końca II wojny światowej byli właścicielami rozległych terenów. Bardzo często przedwojenny powiat kamieński nazywano powiatem Flemmingów (Flemmingscher Kreis). Do dnia dzisiejszego zachowały się pałace i dwory, które wiele nam mówią o wielkości tego rodu. Zachowały się pałace w Benicach, Śniatowie, Niemicy, Świerznie, Buku, Mierzęcinie, Rozwarowie i Piaskach - chociaż ten ostatni powoli popada w ruinę.
Oprócz budynków niewiele się zachowało ze świetności tego znakomitego rodu. Grobowce Flemmingów zostały zniszczone po wojnie, jak to miało miejsce na Górze Bukowej w okolicach Benic, gdzie przez wiele lat bezczeszczono groby, m.in. budowniczego pałacu w Benicach - Tham'a Hasso von Flemming'a. Zachował się jedynie krypta w XVII - wiecznym kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Świerznie, gdzie w kamiennych sarkofagach spoczywają szczątki Bodo von Flemming i jego żona Luizy von Wreech- właścicieli dworu w Świerznie - jednego z najpiękniejszych barokowych budowli na Pomorzu Zachodnim.
W wirydarzu kamieńskiej katedry umieszczona został w XIX wieku płyta grobowa Heinricha von Flemminga - marszałka Księcia Pomorskiego Filipa II, przez sobie współczesnych zwanego „Cyceronem Północy”.
Noże przekazane przez pana Adama Panońko są kolejnymi zabytki związane z rodem von Flemmingów w zbiorach MHZK. Muzeum jest w posiadaniu również kawałka tkaniny żałobnej z grobowca na Górze Bukowej, fragmentów cynowej trumny, wrót z kościoła w Rozwarowie, XVII – wiecznego krucyfiksu ze zniszczonego przez morze kościoła w Trzęsaczu.
Autor:
www.mhzk.eu
| Wszelkie prawa zastrzeżone | Made by
IQ Vertical
| 2009