Odwiedzin:
Online:
ZABYTKI - OCHRONA DZIEDZICTWA
WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE
ARTYKUŁY O ZABYTKACH
MUZEUM - INFORMACJE
UTRACONE DZIEDZICTWO
Edycja: Poszukiwanie filmu Aleksandra Gonczarowa
Zdjęcie:
Tytuł:
30 czerwca 1993 r. Rada Miejska Miasta i Gminy Kamień Pomorski podjęła decyzję o likwidacji Kamieńskiego Domu Kultury. Z dniem 1 lipca tegoż roku popularny KDK mieszczący się przy ul. Moniuszki 1 przestał istnieć. Kolejna instytucja kultury w naszym mieście, po zlikwidowanym blisko dwa lata wcześniej Muzeum Regionalnym, przeszła tym samym do historii.
O ile w przypadku Muzeum jego zbiory zostały zabezpieczone trafiając m.in. do Muzeum Narodowego w Szczecinie o tyle w przypadku KDK-u nie wiadomo co stało się z materiałami dotyczącymi Kamienia, zwłaszcza filmowymi, które znajdowały się w tej instytucji. Wiemy, że był wśród nich m.in. znany z ubiegłorocznej „Nocy Muzeów” w MHZK reportaż filmowy zatytułowany „Kobiety z Kamienia” z 1965 r. Jednym z obrazów, który w kilku kopiach znajdował się w Domu Kultury, był nieznany z tytułu film dokumentalny, zrealizowany przez reżysera Aleksandra Gonczarowa. Obraz ten, zapisany na współczesnym nośniku, trafił przed kilkoma laty do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Muzealna kopia nie jest niestety kompletna. Oryginalny komentarz lektora, którym był Erazm Fethke zastąpił współczesny podkład muzyczny.
Ten około dwudziestominutowy dokument powstał z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej zapewne w 1966 r., na co wskazują widoczne na filmie plakaty Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Jak na czas, w którym powstał przystało pokazywał osiągnięcia Ziemi Kamieńskiej w minionym XX-leciu. Podporządkowany obowiązującej linii politycznej miał do spełnienia określoną rolę propagandową.
Dokument ten mimo tego stanowi jednak obraz niezwykły, zważywszy na stosunkowo niewielką ilość materiałów filmowych i fotograficznych z tego okresu znajdujących się w zbiorach MHZK. I tak jak dzięki „Kobietom z Kamienia” mamy okazję zobaczyć słynną ul. Szeroką czy wejść do legendarnego baru „Przystań” tak dzięki filmowi Gonczarowa widzimy, znany dotąd jedynie z opowiadań, nieistniejący już budynek z ul. Mickiewicza z napisem „min niet”, fragment kroniki filmowej z odsłonięcia tablicy upamiętniającej czterdziestolecie powstania PPR na gmachu Komitetu Powiatowego tej partii w 1962 r., mieszczącym się w zabytkowej kamienicy przy ul. Jedności Narodowej 1 czy z otwarcia nowego dworca kolejowego 13 lipca 1963 r. Mamy też okazję zobaczyć produkcję zagęszczonego mleka w tubie, przenieść się do Dziwnowa, Golczewa i Pobierowa tamtych lat. Spotkamy też znanych w Kamieniu ludzi, nie tylko działaczy politycznych – aktywistów Komitetu Powiatowego PZPR i Frontu Jedności Narodu, ale tez m.in. Powiatowego Lekarza Weterynarii Emila Mierzeckiego czy organizatora kamieńskiego harcerstwa i długoletniego hufcowego hufca Kamień Pomorski Stefana Kuszyńskiego.
Jak już wyżej wspomniano kopia filmu Gonczarowa, która znajduje się w MHZK pozbawiona jest głosu. Poszukiwania jego kompletnej wersji czynione przez nasze Muzeum w archiwum Telewizji Polskiej w Szczecinie, Centralnym Katalogu Filmów TVP oraz Filmotece Narodowej w Warszawie nie przyniosły pozytywnego rezultatu.
W tej sytuacji jedyną szansą na odnalezienie filmu Gonczarowa z oryginalnym dźwiękiem jest poszukiwanie taśm znajdujących się w KDK-u. Nie wiadomo co się z nimi stało po likwidacji tej placówki. Być może ktoś zdołał je zabezpieczyć i dziś znajdują się w prywatnych rękach.
W związku z tym zwracamy się z prośbą o pomoc do wszystkich osób, które mogłyby przyczynić się do dotarcia do kompletnej kopii filmu Gonczarowa i kontakt z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej – Dyrektorem Grzegorzem Kurką – tel. 601 585 323, e-mail: archeokam@wp.pl lub niżej podpisanym – 502 430 913, blabu@interia.pl.
Na fotografii:
hotel „Polonia” w czasach świetności – kadr z poszukiwanego filmu Gonczarowa.
Autor:
www.mhzk.eu
| Wszelkie prawa zastrzeżone | Made by
IQ Vertical
| 2009