11 października br. w 268. rocznicę odkrycia prototypu kondensatora elektrycznego, zwanego „Butelką Kleista”, przez dziekana kamieńskiej kapituły katedralnej Ewalda Jürgena von Kleista, na ścianie frontowej zabytkowego dworu kurii dziekana, w którym dokonano epokowego odkrycia, odsłonięto tablicę "Miejsca Historycznego Fizyki". Tablica została ufundowana przez Europejskie Towarzystwo Fizyczne, które obdarzyło nasze miasto tym prestiżowym wyróżnieniem jako drugie, po Warszawie, miasto w Polsce. Tego dnia Kamień Pomorski stał się stolicą europejskiej fizyki. W naszym mieście gościli m.in. prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego i rektor Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2005-2012, reprezentujący Europejskie Towarzystwo Fizyczne prof. Maciej Kolwas z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk, prof. Michael Muller-Preussker z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Humboldta w Berlinie przedstawiciel Niemieckiego Towarzystwa Fizycznego oraz reprezentanci szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego z jego przewodniczącym prof. Mariuszem Dąbrowskim na czele. Piątkowe uroczystości zaszczycili również swoją obecnością – Sigurd von Kleist, przedstawiciel rodziny Kleistów, ks. prof. Wiesław Dyk, kanonik Kamieńskiej Kapituły Katedralnej reprezentujący Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgę oraz Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski. Po uroczystym odsłonięciu tablicy, którego wraz z Burmistrzem Kamienia Pomorskiego Bronisławem Karpińskim dokonali profesorowie - prof. Macukow, prof. Kolwas oraz prof. Dąbrowski w kamieńskim ratuszu odbyła się sesja naukowa poświęcona historycznemu odkryciu. Po powitaniu gości przez Burmistrza Kamienia Pomorskiego przemówił Sigurd von Kleist, który zabrał głos w imieniu rodziny kamieńskiego odkrywcy. W części merytorycznej postać kamieńskiego dziekana i jego odkrycie przybliżyli dr Andreas Markus i dyrektor MHZK Grzegorz Kurka. O problemach współczesnej energetyki opowiadał zaś prof. Konrad Czerski, kierownik Zakładu Fizyki Jądrowej i Medycznej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego.
Równolegle w siedzibie naszego Muzeum odbywały się pokazy doświadczeń fizycznych związanych z elektrycznością, które w ogromną pasją i w niezwykle ciekawy sposób zaprezentowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu z nauczycielką fizyki Ewą Pater oraz uczniowie szczecińskiego XIII Liceum Ogólnokształcącego z Fundacji Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie.
W piątek wieczorem obchody rocznicy dokonanego przez Kleista odkrycia przeniosły się do Ośrodka Wypoczynkowo-Szkoleniowego Uniwersytetu Szczecińskiego w Pobierowie, gdzie do niedzieli trwała konferencja zatytułowana "Dzieło Ewalda von Kleista i jego następstwa dla rozwoju nauki”.
Przypomnijmy,
iż patronat
honorowy nad kamieńskimi
uroczystościami
objęli:
Metropolita Szczecińsko-Kamieński
ks. abp prof. dr hab. Andrzej Dzięga,
Wojewoda Zachodniopomorski Marcin Zydorowicz, Wicemarszałek
Województwa Zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż,
Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego
prof. dr hab. Edward Włodarczyk,
Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego prof. dr
hab. inż.
Włodzimierz
Kiernożycki,
Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. dr hab. inż.
kpt. ż.
w. Stanisław
Gucma. Patronat medialny sprawował
„Kurier Szczeciński”
oraz Telewizja Polska SA Oddział
Szczecin. Fotografie z piątkowych obchodów rocznicowych zostały zamieszczone na facebookowym profilu naszego Muzeum: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.475538009227703.1073741851.2 92688594179313&type=1
|