Odwiedzin:
Online:
ZABYTKI - OCHRONA DZIEDZICTWA
WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE
ARTYKUŁY O ZABYTKACH
MUZEUM - INFORMACJE
UTRACONE DZIEDZICTWO
Edycja: Oświatowy jubileusz
Zdjęcie:
Tytuł:
Wczoraj obchodziliśmy jubileusz siedemdziesięciolecia polskiej oświaty w Kamieniu Pomorskim. 7 października 1945 r. została uroczyście otwarta Publiczna
Szkoła
Powszechna będąca pierwszą polską placówką oświatową w naszym mieście.
Szkoła
ta, zorganizowana i kierowana przez prowadzącego tajne nauczanie podczas II wojny światowej powstańca warszawskiego Mariana Kazusiaka, znajdowała się w budynku położonym przy ulicy Bohaterów 17, dziś Jana Długosza, gdzie mieści się Urząd Kontroli Skarbowej i
Urząd Skarbowy
, a przez długie lata znajdowało się
Przedszkole
Państwowe nr 2.
Sześćdziesięciu czterech uczniów w sześciu klasach, od pierwszej do szóstej, rozpoczęło naukę w Publicznej Szkole Powszechnej w Kamieniu 4 września 1945 r. Jej pierwszymi nauczycielami, oprócz kierownika Kazusiaka, były: jego żona Izabela Kazusiakowa, Danuta Kobel i Wanda Jasińska, żona Pełnomocnika Rządu na Obwód Kamień i pierwszego polskiego starosty kamieńskiego Władysława Jasińskiego.
Uroczystość otwarcia szkoły odbyła się 7 października 1945 r. Siedemdziesiąt lat później w rocznicowe uroczystości polskiej oświaty na Ziemi Kamieńskiej rozpoczęło, po odśpiewaniu hymnu państwowego, odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku przy ulicy Jana Długosza z udziałem pocztów sztandarowych szkół z naszej gminy. Tablica ufundowana została przez kamieński Zakład Kamieniarski Pana Janusza Wołczyka. Fundatorowi jak również Pani Izabeli Zawadzkiej dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Szczecinie będącego administratorem budynku, która wyraziła zgodę na umieszczenie tablicy i uczestniczyła w środowych uroczystościach serdecznie w tym miejscu dziękujemy.
Odsłonięcia tablicy dokonali nauczyciele, którzy najwcześniej zaczęli uczyć na terenie naszej gminy w jej obecnych granicach i którzy mogli dotrzeć na środową uroczystość: Pani Helena Cieślik, która w 1947 r. rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Rzewnowie, Pan Józef Wołyniec, który w 1952 r. podjął pracę w szkole Jarszewie by rok później przenieść się do Rzewnowa, Pani Wanda Świątek od 1953 r. ucząca w Jarszewie oraz Pan Antoni Golusda, który w tym samym roku został nauczycielem Państwowego Liceum Pedagogicznego.
Po odsłonięciu tablicy uczestnicy uroczystości udali się do nowego budynku naszego Muzeum, w którym odbyło się spotkanie z długoletnimi nauczycielami i pracownikami oświaty, w którego trakcie Burmistrz Gminy Kamień Pomorski odczytał list gratulacyjny od Zachodniopomorskiej Kurator Oświaty Pani Marii Boreckiej. W części artystycznej spotkania wystąpili: działający w Szkole Podstawowej nr 1 zespół „O Rety! Flażolety” prowadzony przez Panią Joannę Jarząb-Brendę oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego przygotowani przez Panią Justynę Masłowską, którzy w telegraficznym skrócie przedstawili historię powojennej kamieńskiej oświaty oraz scenkę dotyczącą listu Koła Rodzicielskiego przy Powszechnej Szkole Publicznej do Zarządu Miejskiego z 12 listopada 1946 r. w sprawie panującego w szkole zimna i konieczności naprawy znajdujących się w niej pieców. Spotkanie stało się również okazją do wspomnień. O początkach swej pracy w kamieńskiej oświacie opowiadała Pani Helena Cieślik, która związana z nią była zawodowo w latach 1947-1951 oraz Pan Józef Wołyniec, który w 1951 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej, by rok później przenieść się do Jarszewa.
Po spotkaniu otwarta została wystawa „70 lat kamieńskiej oświaty na Ziemi Kamieńskiej”, która mogła zostać przygotowana dzięki finansowemu wsparciu Klubu Radnych „Nasza Gmina. Nasz Powiat” Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim oraz Burmistrza Gminy Kamień Pomorski Pana Stanisława Kuryłły i jego zastępcy Pana Leszka Szeflińskiego, za które serdecznie dziękujemy. Wyrazy wdzięczności kierujemy pod adresem instytucji i osób prywatnych, które wspomogły nas w organizacji oświatowych obchodów. Dziękujemy dyrektorom szkół z terenu gminy Kamień Pomorski, pracownikom Kamieńskiego Domu Kultury, grupy gospodarczej przy Urzędzie Miejskim i Gminnego Zespołu Obsługi Oświaty w Kamieniu Pomorskim, Zarządowi Dróg Powiatowych, Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, uczniom kamieńskiego LO i wolontariuszkom z SP 1 oraz (w kolejności alfabetycznej) Pani Małgorzacie Boboryko, Panu Jerzemu Bogdanowiczowi, Państwu Helenie i Bolesławowi Cieślikom, Pani Dorocie Forell, Pani Jadwidze Glok, Pani Ewie Jakubiec, Pani Joannie Jarząb-Brendzie, Państwu Małgorzacie i Jackowi Golusdom, Panu Alfredowi Klimeckiemu, Państwu Romanie i Bogusławowi Kołodziejczykom, Pani Teresie Koniecznej, Pani Marii Kotlarek, Pani Jadwidze Kuczkowskiej, Pani Marii Kurce, Pani Barbarze Majcher, Państwu Janinie i Jerzemu Mańczakom, Pani Janinie Markowicz, Państwu Zofii, Justynie i Henrykowi Masłowskim, Pani Barbarze Moskiewicz, Pani Bożenie Muńdziakiewicz, Panu Aleksandrowi Omelańskiemu, Pani Ewie Predko, Panu Mieczysławowi Prętczyńskiemu, Pani Mirosławie Pyzik-Marciniak, Pani Alfredzie Siedlik, Państwu Aleksandrze i Jakubowi Sochom, Panu Stanisławowi Solskiemu, Pani Krystynie Stanek-Koniecznej, Pani Wandzie Świątek, Panu Józefowi Wołyńcowi oraz Paniom Helenie i Marioli Zwolskim.
Autor:
www.mhzk.eu
| Wszelkie prawa zastrzeżone | Made by
IQ Vertical
| 2009