To sześćset lat niezwykłej historii zwyczajnych ludzi i zwyczajnego miasteczka, położonego w malowniczej dolinie Dniestru około czterdzieści pięć kilometrów na południe od Lwowa.
Kolejne stronice odkrywają przed Czytelnikiem codzienne życie tych zwykłych ludzi. Jest to historia ich niezwykłej miłości i wiary w Chrystusa Ukrzyżowanego z Brzozdowiec i Jego Bolesnej Matki Maryi. Książka jest owocem kilku lat poszukiwań i badań naukowych ks. Piotra Zawady SAC - pallotyna pochodzącego z Jarszewa - związanych z Brzozdowcami i cudownym obrazem Pana Jezusa Ukrzyżowanego, który znajdował się niegdyś na Kresach Rzeczypospolitej, a od 1945 roku w Kamieniu Pomorskim. Ukazuje ona rys historyczny brzozdowieckiej parafii i przedstawia okoliczności, które sprawiły że cudowny obraz znalazł się w Kamieniu Pomorskim. To po trosze przewodnik, po trosze pamiętnik. Obie jej funkcje się uzupełniają. W bardzo szczególny sposób dotyka powojennej historii Kamienia Pomorskiego, historii ludzi, którzy zmuszeni do opuszczenia drogich sercu miejsc i zabrania tego, co mieli najcenniejsze – w tym cudownego obrazu – na swój nowy dom wybrali Kamień Pomorski i jego okolice.
Z każdym rokiem pamięć o repatriantach jest coraz słabsza – odchodzą świadkowie tamtych wydarzeń, zabierając ze sobą wspomnienia szczęśliwych dni dzieciństwa w Brzozdowcach, tragicznych lat wojny i wreszcie przymusowego wyjazdu w nieznane, gdzie musieli rozpocząć życie od nowa. Książka księdza Zawady SAC jest pięknym wspomnieniem dla byłych mieszkańców Brzozdowiec, natomiast dla młodego pokolenia mieszkańców Zachodniopomorskiej ziemi dobrą lekcją historii.
Miłość i nienawiść..., wierność i zdrada..., wojna i pokój..., świętość i grzech...600 lat niezwykłej historii zwyczajnych ludzi...Wiara, która przetrwała wojnę...Przyjaźń, która trwa...
Informacja o autorze
Ks. mgr lic. Piotr Zawada SAC urodził się w 1979 roku w Kielcach, pochodzi z Jarszewa. Jest pallotynem, duszpasterzem, katechetą i rekolekcjonistą. Absolwent LO im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim, związany z kamieńskimi madrygalistami. Studiował filozofię i Teologię w WSD Księży Pallotynów w Ołtarzewie i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył studia doktoranckie na Wydziale Teologii Apostolstwa na UKSW. Jest autorem licznych artykułów dotyczących Brzozdowiec, w tym historii i kultu cudownego obrazu Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej.