2 lipca odbył się wernisaż wystawy „Miasto zatrzymane w kadrze. Kamień Pomorski w fotografii Stanisława Kolasińskiego” zorganizowanej przez Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Kamieński Dom Kultury oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej. Ekspozycja prezentuje fragment spuścizny tego nieżyjącego kamieńskiego fotografika, przekazanej Archiwum Fotograficznemu naszego Muzeum przez TMZK.
Wernisaż Stanisława Kolasińskiego zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz miejskich z Burmistrzem Bronisławem Karpińskim oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Henrykiem Masłowskim na czele, rodzina fotografa, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Kamienia, często osobiście znający głównego bohatera naszej wystawy. Na uroczystym otwarciu głos zabrali Burmistrz Karpiński oraz Dyrektor MHZK Grzegorz Kurka. Dzieje naszego miasta lat 60. i 70. XX w., uwiecznionego na fotografiach, przedstawił historyk Henryk Masłowski. Niezwykle ważne stało się wspomnienie wygłoszone przez plastyka Leszka Króla, który wspólnie ze Stanisławem Kolasińskim działał przed laty w Klubie Fotografii Artystycznej. Na wernisażu pojawił się także sam Autor fotografii uwieczniony w filmie poświęconym Kamieniowi Pomorskiemu, zrealizowanym przez poznański ośrodek Telewizji Polskiej w połowie lat 80. XX w. W tym miejscu warto przybliżyć postać kamieńskiego fotografa.
Stanisław Kolasiński urodził się 1 marca 1931 r. w Strasburgu, gdzie jego ojciec pracował przy budowie Linii Maginota. W 1939 r. wraz z rodzicami i dwójką rodzeństwa zamieszkał w Zduńskiej Woli. W tym mieście przeżył drugą wojnę światową, podczas której kontynuował rozpoczętą we Francji edukację. W lipcu 1945 r. Rodzina Kolasińskich zamieszkała w Golczewie, nazywanym wówczas Goliszewem, będąc jedną z pierwszych polskich rodzin w tej miejscowości. S. Kolasiński po ukończeniu, rozpoczętej w nowym miejscu zamieszkania, edukacji podjął pracę w pobliskim Kamieniu Pomorskim. W połowie lat pięćdziesiątych, z przyczyn zdrowotnych, zmuszony był przerwać swą karierę zawodową. W 1957 r., po zawarciu związku małżeńskiego, zamieszkał w Kamieniu na stałe, gdzie jego przygoda z fotografią rozpoczęła się na dobre. Popularyzował fotografowanie w Klubie Fotografii Artystycznej działającym przy kamieńskim oddziale Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, wprowadzając w jego tajniki początkujących adeptów tej sztuki. Stanisław Kolasiński swym obiektywem uwiecznił Kamień Pomorski i życie jego mieszkańców. Fotografował powstającą nową zabudowę, która zwłaszcza w dzielnicy staromiejskiej zniszczyła jej zabytkowy charakter, odbywające się w mieście uroczystości i wydarzenia kulturalne z najważniejszą i najstarszą kamieńską imprezą tego typu – Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej na czele. Brał udział w wielu konkursach fotograficznych. Był nagradzany m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym w ramach Biennale Fotografii Artystycznej „Opus” organizowanego, od 1978 r. do II połowy lat 80. XX w., jako impreza towarzysząca kamieńskiemu festiwalowi. Jego fotografie ilustrowały publikacje dotyczące naszego miasta. Pojawiały się na pocztówkach i w prasie.
Stanisław Kolasiński zmarł 31 lipca 1990 r. w Kamieniu Pomorskim. Spoczywa na miejscowym cmentarzu komunalnym.
Wystawa „Miasto zatrzymane w kadrze. Kamień Pomorski w fotografii Stanisława Kolasińskiego” jest drugą, po otwartej 26 czerwca wystawie Adolfa Bartelta, ekspozycją prezentująca zbiory fotografii MHZK. Obie pokazują dzieje naszego miasta w ostatnim stuleciu, historię miasta Cammin in Pommern zapisaną przez Bartelta na jego szklanych negatywach i Kamienia Pomorskiego, który znalazł się w obiektywie Kolasińskiego.
Otwarta 2 lipca wystawa nie odbyłaby się gdyby nie życzliwość, zrozumienie i zaangażowanie wielu osób. Wyrazy szczególnej wdzięczności kierujemy pod adresem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim, Pani Dyrektor Heleny Zwolskiej, Pana Przewodniczącego Henryka Masłowskiego oraz Księdza Dziekana Dariusza Żarkowskiego, jak równiez rodziny Stanisława Kolasińskiego za bezcenną pomoc w przygotowaniu wystawy poświęconej kamieńskiemu fotografowi, w przypadającą niebawem dwudziestą rocznicę jego śmierci.
Fotografie z otwarcia wystawy znajdują się na stronie MHZK pod adresem:
http://www.mhzk.eu/index.php?view=gal&sid=14