Odwiedzin:
Online:
ZABYTKI - OCHRONA DZIEDZICTWA
WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE
ARTYKUŁY O ZABYTKACH
MUZEUM - INFORMACJE
UTRACONE DZIEDZICTWO
Edycja: Zabytek z epoki brązu w MHZK
Zdjęcie:
Tytuł:
Od momentu powstania Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, do naszej instytucji przekazano setki zabytków wzbogacając w sposób znaczący zbiory. Darczyńcy przekazują różne rzeczy, od zwykłych przedmiotów codziennego użytku, po prawdziwe skarby, tj. ostatni podarowany przez pana Artura Leśniaka z Rewala fragment figurki ze średniowiecznego świecznika.
Przed kilkoma tygodniami, dokładnie 14 sierpnia br. pan Czesław Lewandowski z Dziwnowa - miłośnik lokalnej historii, który jest również członkiem Sekcji Eksploracyjno – Poszukiwawczej działającej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Kamieńskiej – przekazał do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej siekierkę ze środkowej epoki brązu (1200 – 1000 p.n.e.). Zabytek znaleziony została 10 sierpnia br. w okolicy Kamienia Pomorskiego. Stan zachowania siekierki nie jest najlepszy, przede wszystkim w połowie wysokości jest przełamana – dwa fragmenty zostały znalezione w odległości około 20 metrów od siebie. Zabytek jest również mocno skorodowany. Podobny obiekt został znaleziony przed II wojną światową w okolicach Wrzosowa.
Jest to kolejny przedmiot z epoki brązu przekazany do muzeum. Wcześniej trafił do nas prawdziwy skarb, składający się z 10 krążków, tzw. guzów -krępulców, które tworzyły rodzaj ozdoby części rzędu końskiego. Poza tym w skład skarbu wchodziła siekierka o kształcie symetrycznym, grot włóczni z tulejką, miniaturowa siekierka z tulejką i uszkiem, 2 nóżki z brązu.
Zabytek przekazany przez pana Czesława Lewandowskiego zostanie w najbliższym czasie wyeksponowany w MHZK.
Zapraszamy do naszego muzeum, w którym zgromadzono już liczne, niezwykłe zbiory świadczące o bogatej historii tych ziem.
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej czynne jest od poniedziałku do soboty, w godzinach od 10.00 do 17.00.
Autor:
www.mhzk.eu
| Wszelkie prawa zastrzeżone | Made by
IQ Vertical
| 2009