Odwiedzin:
Online:
ZABYTKI - OCHRONA DZIEDZICTWA
WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE
ARTYKUŁY O ZABYTKACH
MUZEUM - INFORMACJE
UTRACONE DZIEDZICTWO
Edycja: Europejskie Dni Dziedzictwa 2015
Zdjęcie:
Tytuł:
Od jedenastu już lat wrzesień jest w naszym województwie miesiącem Europejskich Dni Dziedzictwa. Ich tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Dziedzictwo utracone – dziedzictwo ocalone”. Zachodniopomorska, wojewódzka inauguracja EDD odbędzie się w 5 września w Cedyni. W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa będą świętowały swoje pięciolecie. Ich pierwsza edycja odbyła się u nas w 2011 r. kiedy to nasze miasto było gospodarzem wojewódzkiej inauguracji EDD.
Kamieńskie Europejskie Dni Dziedzictwa rozpoczną się w tym roku w sobotę 5 września. Tegoż dnia o godzinie 17.00 w siedzibie MHZK w Pałacu Biskupim przy Placu Katedralnym 7 odbędzie się spotkanie zatytułowane „Sprzeciwu nie będzie”. Losy wiejskich kościołów okolic Kamienia Pomorskiego po II wojnie światowej”, poświęcone powojennym dziejom obiektów sakralnych Ziemi Kamieńskiej zniszczonych w latach 1954-1955 na podstawie wytycznych, rządzącej wówczas naszym krajem, Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
W środę, 9 września, o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kamieniu Pomorskim odbędzie się promocja najnowszej publikacji szczecińskiego historyka i policjanta Marka Łuczaka zatytułowanej „Utracone zabytki sakralne powiatu kamieńskiego, gryfickiego i Świnoujścia”. Marek Łuczak jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, założycielem i prezesem Pomorskiego Towarzystwa Historycznego oraz funkcjonariuszem Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zajmującym się zwalczaniem przestępstw przeciwko zabytkom. Środowa promocja ww. publikacji będzie stanowiła podsumowanie projektu „Poprawa bezpieczeństwa zabytków sakralnych w powiecie gryfickim, kamieńskim i mieście Świnoujście” zrealizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie i Pomorskie Towarzystwo Historyczne we współpracy z naszym Muzeum.
W sobotę, 12 września, zapraszamy naszych Czytelników na autokarową wycieczkę do Szumiącej i Śniatowa szlakiem rozebranych w latach 1954-1955 kościołów naszej gminy znajdujących się w tych miejscowościach. 12 września spotykamy się o godz. 11.00 na parkingu przy katedrze. Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w wyjeździe decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy pod numerem telefonu 502 430 913 lub osobiście w naszym Muzeum.
W środę, 16 września, zajmiemy się losami rezydencji szlacheckich naszego powiatu na przykładzie, popadającego niestety w ruinę, dworu rodziny von Elbe znajdującego się w Margowie w gminie Świerzno, którego początki sięgają XVIII w. Spotkanie poświęcone tej tematyce rozpocznie się o godzinie 17.00 w siedzibie MHZK w Pałacu Biskupim.
19 września (w sobotę) zapraszamy na godzinę 17.00 do kamieńskiego Muzeum na spotkanie poświęcone zniszczonemu w 1968 r. cmentarzowi żydowskiemu znajdującemu się w naszym mieście u zbiegu ulic Jedności Narodowej, Dziwnowskiej, Bolesława Chrobrego i Tadeusza Rejtana.
W środę, 23 września o godzinie 17.00 w MHZK odbędzie się wykład dyrektora tej placówki archeologa Grzegorza Kurki zatytułowany „Zniszczony dwukrotnie. Historia kościoła w Gostyniu w gminie Świerzno” podejmujący dzieje XIV-wiecznej gostyńskiej świątyni rozebranej w latach 1954-1955, której relikty wraz ze znajdującymi się na placu przykościelnym cmentarnymi pochówkami zostały zniszczone w 2010 r.
W sobotę 26 września zapraszamy na wycieczkę po naszym mieście zatytułowaną „Perły Pomorza Zachodniego – pomniki historii Prezydenta RP”, która rozpocznie się o godz. 12.00 w naszej katedrze. Po krótkiej prezentacji organowej po kamieńskiej świątyni oprowadzać będą szczecińska historyczka sztuki Kazimiera Kalita-Skwirzyńska oraz stargardzki archeolog i historyk sztuki dr Marcin Majewski dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Po tym jak zwiedzimy katedrę udamy się na basztę do Muzeum Kamieni, gdzie po zapoznaniu się ze zbiorami tej placówki ujrzymy panoramę naszego miasta roztaczającą się z tego zabytkowego obiektu. Organizatorami wycieczki, oprócz MHZK, są: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim, Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie oraz tamtejszy Urząd Miejski.
Tegoroczną jubileuszową piątą edycję Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym mieście zakończy 30 września wykład Grzegorza Kurki zatytułowany „Klasztor Dominikański w Kamieniu Pomorskim, który rozpocznie się o godz. 17.00 w naszym Muzeum po raz pierwszy w nowym budynku przy ulicy Adama Mickiewicza 34 na tzw. Kwartale Dominikańskim.
Serdecznie zapraszamy!
Autor:
www.mhzk.eu
| Wszelkie prawa zastrzeżone | Made by
IQ Vertical
| 2009