Odwiedzin:
Online:
ZABYTKI - OCHRONA DZIEDZICTWA
WYKOPALISKA ARCHEOLOGICZNE
ARTYKUŁY O ZABYTKACH
MUZEUM - INFORMACJE
UTRACONE DZIEDZICTWO
Edycja: Spotkanie z dr. Markiem Łuczakiem
Zdjęcie:
Tytuł:
W kamieńskim ratuszu 2 lutego br. odbyło się niecodzienne spotkanie policjantów i tzw. poszukiwaczy skarbów zorganizowane przez Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Pretekstem stało się szkolenie, które przeprowadził dr Marek Łuczak, starszy aspirant Wojewódzkiej Komendy Policji w Szczecinie, zatytułowane „Przeciwdziałanie przestępczości przeciwko zabytkom w województwie zachodniopomorskim”. W szkoleniu uczestniczyli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim i Gryficach, a także Komendy Miejskiej w Świnoujściu oraz członkowie Sekcji Eksploracyjno- Poszukiwawczej Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej.
Na szkoleniu poruszane były zagadnienia związane z ochroną dziedzictwa historycznego województwa zachodniopomorskiego czy prawem związanym z pozyskiwaniem zabytków archeologicznych i dzieł sztuki. Dr Marek Łuczak przedstawił również dotychczasowe osiągnięcia w odzyskiwaniu zabytków przez policję. Ostatnio udało się odzyskać barokowy dzwon z kościoła w podszczecińskim Kołbaskowie, ufundowany przez namiestnika króla szwedzkiego Heinricha von Sternbacha z Kamieńca.
Marek Łuczak jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, policjantem, prezesem Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, autorem ponad trzydziestu książek oraz licznych artykułów o historii i zabytkach Szczecina i Pomorza Zachodniego, koordynatorem wojewódzkim ds. przestępstw przeciwko dziedzictwu narodowemu Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Jest autorem książki „ Policja w walce o zabytki”. Od kilku lat współpracuje z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Dzięki tej współpracy udało się pozyskać do zbiorów muzealnych dwie kamienne figurki kultowe pochodzące z neolitu, jak również żeliwną płytę z herbem Flemmingów z pałacu w Piaskach – obecnie w zbiorach MHZK.
Wyjątkowym momentem poniedziałkowego spotkania było przekazanie przez Burmistrza Golczewa Pana Andrzeja Danieluka zabytków pozyskanych podczas prac na cmentarzu jeńców wojennych w Sosnowicach przeprowadzonych przez stowarzyszenia - „Memoria victis” i „Pomorze 1945”. Dzięki pracom tym, jak podkreślił obecny na spotkaniu Bartosz Suleja, przedstawiciel stowarzyszenia „Pomorze 1945”, udało się zidentyfikować 167 ze 180 osób pogrzebanych w Sosnowicach.
Na fotografii:
przekazanie zabytków odkrytych podczas prac z Sosnowicach. Od lewej stoją: Andrzej Danieluk (burmistrz Golczewa), Bartosz Suleja ("Pomorze 1945"), Leszek Szefliński (z-ca burmistrza Kamienia Pomorskiego) oraz Grzegorz Kurka (dyrektor MHZK).
Autor:
www.mhzk.eu
| Wszelkie prawa zastrzeżone | Made by
IQ Vertical
| 2009