Kopie fotografii powojennego Kamienia z końca lat 40. XX w. powiększyły zbiory naszego Muzeum
W połowie ubiegłego miesiąca MHZK otrzymało do skopiowania 14 fotografii przedstawiających powojenny Kamień z lat 1947-1950. Przekazała je nam Pani Jadwiga Kuczkowska, mieszkanka naszego miasta i pionierka Ziemi Kamieńskiej, która osiedliła się na niej w 1946 r. Zdjęcia te nabierają szczególnego znaczenia z tego powodu, iż fototeka Muzeum posiada w swych zbiorach znikomą ilość fotografii sprzed 1950 r.
Większość z tych udostępnionych do zeskanowania przedstawia uroczystości kościelne odbywające się w Kamieniu. Wśród nich są zdjęcia z procesji prowadzonej przez ks. dziekana Michała Kaspruka, proboszcza naszej parafii w latach 1946-1962, podążającej przez przez ulice miasta. Na jednym ze zdjęć widać jeszcze ruiny wypalonych budynków przy ul. Katedralnej (późniejszej Hanki Sawickiej, obecnej Gryfitów). Pięć fotografii uwieczniło uroczystość udzielenia sakramentu bierzmowania, najprawdopodobniej w 1951 r. Właśnie wtedy po raz pierwszy w powojennym Kamieniu sakrament ten został udzielony przez sufragana gnieźnieńskiego ks. bpa Lucjana Bernackiego. Co ciekawe bierzmowanie odbyło się nie w świątyni, a na placu od strony wieży katedralnej. Na fotografiach tych widać ówczesnych mieszkańców, a także zabudowę m.in. ul. Adama Mickiewicza (naprzeciw „Neptuna”) z nieistniejącymi już kamienicami. Obiektyw fotografa uwiecznił maturzystów zdających egzamin dojrzałości w 1949 r. oraz pracowników kamieńskiego Urzędu Skarbowego w 1950 r. (w którym zatrudniona była wówczas Pani Kuczkowska) na krótko przed likwidacją i przejęciem jego obowiązków przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej.
Na szczególną uwagę zasługuje, jedyna jak dotąd znana, fotografia legitymacyjna Stanisława Kuczkowskiego, brata męża Pani Jadwigi. Był on pierwszym burmistrzem powołanym 10 czerwca 1945 r. przez Pełnomocnika Rządu na Obwód Kamień Władysława Jasińskiego. Sprawowanie przez niego urzędu przerwała nagła śmierć 27 grudnia tegoż roku. S. Kuczkowski dwa dni później spoczął na kamieńskim cmentarzu. Do grudnia 1949 r. miał nawet swoją ulicę, która przy okazji przeprowadzonych wówczas zmian, w związku z 70. rocznicą urodzin Józefa Stalina (radzieckiego przywódcę za patrona otrzymała wtedy obecna ul. Jedności Narodowej), została przemianowana na 5 marca (dzisiejsza ul. Mieszka I) upamiętniając, jak to wówczas określano, wyzwolenie Kamienia z niewoli niemieckiej.
Na fotografii:
ks. bp Lucjan Bernacki udzielający sakramentu bierzmowania przed katedrą kamieńską na tle powstałego w miejscu kurii structurariusa (budowniczego) XVIII-wiecznego ryglowego domu wdów po kaznodziejach zburzonego w 1966 r.
|