Niedawno fototeka Muzeum wzbogaciła się o 36 fotografii (odbitek pozytywowych) podarowanych przez historyka-regionalistę, nauczyciela i wychowawcę kilku pokoleń mieszkańców naszego miasta oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej i Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej Pana Henryka Masłowskiego.
Większość z przekazanych fotografii dotyczy oświaty, głównie Liceum Ogólnokształcącego. Wśród nich na uwagę zasługują zdjęcia z uroczystego wręczenia sztandaru tej szkole 5 marca 1969 r,. w ramach obchodów rocznicy określanej wówczas jako „wyzwolenie Ziemi Kamieńskiej”. Kilka dotyczy Szkoły Podstawowej nr 2. Uwieczniono na nich najprawdopodobniej pożegnanie opuszczających szkolne mury klas siódmych w pierwszej połowie lat 60-tych (klasy ósme wprowadzono w roku szkolnym 1966/67) oraz Wojewódzką Inaugurację Roku Szkolnego w 1996 r. kiedy to oddano do użytku nowy gmach przy ul. Wolińskiej 9.
W przekazanym zbiorze widoczna jest również nieistniejąca zabudowa przy Kościele Mariackim, wówczas Sali Widowiskowej Powiatowego Domu Kultury, czy przystań rybacka zlikwidowana przed pierwszym etapem Banku Miast w 1976 r. Z życiem Kościoła związane jest zdjęcie z ważnego wydarzenia w dziejach Kamienia, jakim była wizyta Prymasa Polski Ks. Kardynała Józefa Glempa w 1997 r.
W podarowanych fotografiach swoje odzwierciedlenie znalazła także działalność Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej. Członkowie Prezydium TMZK uwiecznieni zostali podczas pożegnania w 1978 r. Pana Andrzeja Bogusławskiego Prezesa Towarzystwa, a zarazem Naczelnika Miasta i Gminy Kamień Pomorski (sprawującego ten urząd od 1975 r.).
W przekazanym zbiorze znalazło się także kilka zdjęć z przełomu lat 40. i 50. W 1949 r. nieznany fotograf zatrzymał w kadrze fragment pochodu pierwszomajowego z trybuną honorową oraz chłopów jadących furmankami z dworca kolejowego, obecną ul. Jedności Narodowej, po odstawieniu obowiązkowych dostaw płodów rolnych. Jest też interesujące zdjęcie uczniów z zakończenia roku szkolnego 1950/51 przed gmachem późniejszego sanatorium „Piast”, zajmowanym obecnie przez zarząd kamieńskiego uzdrowiska.
Podarowane fotografie nie dotyczą wyłącznie Kamienia. Część z nich pokazuje uroczystości przy tablicy pamiątkowej w Dziwnowie w 1965 r. upamiętniające dwudziestą rocznicę walk o ten rejon i symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem, z udziałem m.in.: dowódcy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Józefa Stebelskiego, sekretarza KW PZPR ds. propagandy Henryka Hubera oraz miejscowych powiatowych władz partyjnych i administracji państwowej.
Archiwum Fotograficzne wzbogaciło się także o kilka fotografii prezentujących osoby kierujące powiatem na początku lat 60-tych, udostępnionych do skopiowania podczas naszej wizyty u byłych mieszkańców Kamienia, Państwa Jadwigi i Czesława Nogalów, w ramach realizowanego przez MHZK projektu „Z powojennych dziejów miasta”. Pani Jadwiga pracowała jako nauczycielka w Szkole Ćwiczeń przy działającym u nas do 1966 r. Liceum Pedagogicznym. Pan Czesław Nogal był od 1954 r. Inspektorem Szkolnym, a w latach 1957-1963 przewodniczącym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej.
Fot.
Zakończenie roku szkolnego - 20 czerwca 1951, jedno ze zdjęć podarowanych przez Pana Henryka Masłowskiego.
|