Niedawno, dzięki Pani Kazimierze Erecińskiej, nasze zbiory wzbogacił obraz namalowany przez malarza sztalugowego Władysława Szczurka zatytułowany „Głuszcze”.
Autor obrazu urodził się 4 kwietnia 1894 r. w Warszawie. W 1911 r., po ukończeniu gimnazjum w Homlu (ob. Białoruś), kształcił się w Rosji – w szkole malarskiej w Penzie i Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. W latach 1914-16 walczył w armii rosyjskiej na frontach I wojny światowej. W 1916 r. trafił do niewoli austriackiej. Ostatecznie znalazł się w Budapeszcie, gdzie jako wolny słuchacz brał udział w zajęciach na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. W 1919 r. wrócił do Polski. Jako ochotnik brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po jej zakończeniu osiadł w Warszawie, gdzie do wybuchu II wojny światowej zarobkowo zajmował się malarstwem sztalugowym. Czas wojenny spędził w Kielcach, gdzie w sierpniu 1944 r. został aresztowany podczas łapanki i kilka miesięcy spędził w obozie pracy. Po zakończeniu wojny osiedlił się w Kamieniu Pomorskim. Zamieszkał przy ulicy Jana Matejki i w końcu października 1945 r. podjął pracę w Urzędzie Pełnomocnika Rządu RP na Obwód Kamień (od 1946 r. w Starostwie Powiatowym Kamieńskim) jako urzędnik w Referacie Kultury i Sztuki, którego kierownikiem został w 1946 r. Będąc artystą i samotnikiem nie w pełni odnajdywał się jednak w pracy urzędniczej i w 1948 r. został zwolniony.
Władysław Szczurek malował także mieszkając w Kamieniu. Był autorem obrazu ukazującego panoramę naszego miasta z mostu na Świńcu podarowanego, przez pracowników Starostwa, pierwszemu polskiemu staroście kamieńskiemu Władysławowi Jasińskiemu po jego zwolnieniu z przyczyn politycznych w 1946 r. Dwie prace Szczurka znajdują się w zbiorach prywatnych. Uwiecznił na nich członków jednej z pionierskich rodzin, która osiedliła się w Kamieniu w 1945 r. Obrazami ukazującymi panoramę miasta ozdobił także ściany sali konferencyjnej Starostwa (od 1950 r. Prezydium Powiatowej Rady Narodowej), w którym dziś znajduje się sanatorium uzdrowiskowe „Chrobry”. W ostatnich latach życia kamieński malarz mieszkał na poddaszu budynku przy ul. Szczecińskiej 1. Dzięki życzliwości pracowników Cmentarza Centralnego w Szczecinie i naszego Urzędu Stanu Cywilnego udało się nam ustalić, iż zmarł 13 maja 1952 r. w tym mieście nad Odrą. Został pochowany na tamtejszej największej polskiej nekropolii jednak jego grób – zaniedbany i nieopłacony - został zlikwidowany w 1982 r.
Obraz pt. „Głuszcze” jest darem byłej mieszkanki naszego miasta Pani Kazimiery Erecińskiej zd. Uziębło. Obraz powstał przypuszczalnie w 1948 r. i został nabyty od autora przez babcię naszej Donatorki. Jest pierwszym płótnem Władysława Szczurka w naszych zbiorach, za którego przekazanie serdecznie dziękujemy.