logo muzeum

W sobotę, 14 kwietnia, w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej otwarta została wystawa "Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii". Ekspozycja ta, o szczególnym znaczeniu dla Ziemi Kamieńskiej, stanowi najważniejsze muzealne wydarzenie archeologiczne w Kamieniu Pomorskim. Uroczyste otwarcie wystawy zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz miejskich z Burmistrzem Gminy Kamień Pomorski Stanisławem Kuryłłą i Przewodniczącym Rady Miejskiej Jackiem Golusdą na czele, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski, kuratorka wystawy Ewa Górkiewicz-Bucka oraz licznie zebrani mieszkańcy naszego miasta i powiatu oraz kuracjusze.
Wystawa "Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii" została przygotowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Jej kuratorem jest Ewa Górkiewicz-Bucka z Działu Archeologii tej placówki. Ekspozycja po raz pierwszy prezentowana była w gmachu przy ulicy Staromłyńskiej szczecińskiego Muzeum – w Muzeum Tradycji Regionalnych – od 29 czerwca do 24 września 2017 roku.
Wystawę "Przeszłość odkryta" ponad trzysta zabytków archeologicznych, od epoki kamienia po średniowiecze, odkrytych na terenie powiatu kamieńskiego (w jego dzisiejszych granicach) w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej. Wśród nich znalazł się m.in. skarb monet wczesnośredniowiecznych odkrytych w Kamieniu Pomorskim w 1959 r. czy skarb monet rzymskich z IV-V w. n. e. odnalezionych w okolicach Sibina przed II wojną światową. Uwagę zwraca również przedwojenna kopia, uznawanego za arcydzieło sztuki Wikingów, relikwiarza św. Korduli z X w. ze zbiorów skarbca katedry kamieńskiej, który zaginął w 1945 r. Niemiernie ważny i ciekawy element wystawy stanowi znajdująca się na podłodze wykładzina z mapą naszego powiatu organizująca przestrzeń wystawienniczą. Na podzielonej na siedem obszarów mapie ustawione zostały gabloty z ułożonymi chronologicznie artefaktami.
Na wystawie znalazły się zabytki z miejscowości powiatu kamieńskiego takich jak: Benice, Buszęcin, Chrząszczewo, Ganiec, Gardziec, Górki, Jarszewo, miasto Kamień Pomorski, Kukułowo, Rozwarowo, Sibin, Stawnik, Strzeżewko, Wrzosowo i Żółcin w gminie Kamień Pomorski, Łukęcin w gminie Dziwnów, Lubin, miasto Międzyzdroje i Smolak w gminie Międzyzdroje, miasto Golczewo, Kłęby, Mechowo, Niemica, Wysoka Kamieńska w gminie Golczewo, Chomino, Gostyniec, Gostyń, Kaleń, Kępica, Margowo, Stuchowo i Sulikowo w gminie Świerzno oraz Chynowo, Dargobądz, Darzowice (Darszewice) Dobropole, Jarzębowo, Kodrąb, Kołczewo, Koniewo, Łuskowo, Mierzęcin, Ostromice, Piaski, Płocin, Recław, Sierosław, Troszyn , Warnowo, miasto Wolin i Zagórze w gminie Wolin.
Prezentowanej w naszym Muzeum wystawie towarzyszy katalog, pod redakcją Ewy Górkiewicz-Buckiej, który można nabyć w naszym Muzeum. Wydawnictwo to opublikowano w ubiegłym roku jako czwarty tom serii "Pomorskie zbiory archeologiczne Muzeum Narodowego w Szczecinie" redagowanej przez Lecha Karwowskiego i Dariusza Kacprzaka.
W katalogu, oprócz słowa wstępnego dyrektora Lecha Karwowskiego, znalazły się teksty pracowników Działu Archeologii szczecińskiego Muzeum opisujące odkrycia archeologiczne na terenie powiatu kamieńskiego. Kierujący tym działem kustosz Krzysztof Kowalski opracował epokę kamienia, kustosz Dorota Kozłowska – epokę brązu i wczesną epokę żelaza, dr Bartłomiej Rogalski - okres wpływów rzymskich i wędrówek ludów, dr Anna B. Kowalska – średniowiecze. W katalogu znalazł się również artykuł kustosz Genowefy Horoszko (kierownik Działu Numizmatyki Muzeum Narodowego) o skarbie monet wczesnośredniowiecznych odkrytych w Kamieniu w 1959 r. i tekst kuratorki wystawy Ewy Górkiewicz-Buckiej opisującej drogę zabytku archeologicznego od prac wykopaliskowych po muzealną gablotę. Pierwszą część katalogu zamyka artykuł, dobrze znanego w Kamieniu Pomorskim przyjaciela naszego Muzeum, dra Marka Łuczaka z Zachodniopomorskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, który przedstawił stan badań na temat ewakuacji skarbca z katedry kamieńskiej z relikwiarzem św. Korduli na czele w 1945 r. Drugą część publikacji stanowi katalog zabytków tworzących ekspozycję.
Otwarta w sobotę wystawa "Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii" będzie prezentowana w kamieńskim Muzeum do końca bieżącego roku. Serdecznie zapraszamy!