logo muzeum

Niecodzienny dar Pana Piotra Lubarskiego dla MHZK

W ostatnich dniach dzięki mieszkańcowi Kamienia Pomorskiego Panu Piotrowi Lubarskiemu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wzbogaciło się o wyjątkowe nabytki związane z historią naszego miasta sprzed II wojny światowej.
Do  zbiorów muzealnych trafiły unikatowe pudełka na sztućce z kamieńskich zakładów jubilerskich - "C. Viedt" i "Ernst Sieggrön" pochodzące z pierwszego czterdziestolecia XX wieku. Pierwszy z zakładów został założony w 1837 r. przez Alberta Viedt'a w nieistniejącej dziś kamienicy przy ulicy Strzeleckiej 21. Od końca lat 70. XIX w. prowadził go syn Alberta - Carl, który wykonał stemple monet zastępczych emitowanych przez Radę Miejską w Kamieniu Pomorskim w 1918 i 1920 roku. W 1940 zakład, tym samym budynku co dziadek i ojciec, prowadził przedstawiciel trzeciego pokolenia złotniczej rodziny – Ernst.
Właściciel drugiego zakładu Ernst Sieggrön był jubilerem i zegarmistrzem. Jego pracownia znajdowała się w niezachowanym do dziś budynku przy ulicy Władysława Jagiełły. Na podstawie niemieckich kalendarzy powiatowych wiemy, iż zakład istniał już w 1911 r. Przed wybuchem II wojny światowej jego właścicielem był Walter Sieggrön.
Pan Piotr Lubarski podarował naszemu Muzeum także m.in. srebrną łyżkę stołową sygnowaną nazwiskiem jubilera "C. Viedt", metalową łyżkę do butów z kamieńskiego salonu obuwniczego "Wilhelm Hüter" znajdującego się w jednej z kamienic południowej pierzei naszego rynku, gdzie dziś jest amfiteatr oraz pieczęć z brązowym tłokiem i napisem napieczętnym "Max Köhler Büssenthin" należącą do Maxa Köhlera z Buszęcina (w gminie Kamień Pomorski) pochodzącą najprawdopodobniej z XIX wieku.
Przekazane nam zabytkowe przedmioty można zobaczyć na wystawie "Cammin in Pommern - Kamień Pomorski. Miasto w XX wieku" prezentowanej w kamieńskim Muzeum.
Naszemu Darczyńcy, Panu Piotrowi Lubarskiemu, w tym miejscu serdecznie dziękujemy za przekazane nam zabytki.