logo muzeum

W sobotę, 9 bm., w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyło się otwarcie wystawy malarstwa na szkle Leszka Króla. Licznie zgromadzonym uczestnikom wernisażu znany kamieński plastyk opowiedział o swej twórczości oraz związkach z naszym miastem, z którym, mimo iż obecnie mieszka w Sierosławiu w gminie Wolin, czuje się bardzo blisko związany.
Leszek Król urodził się 5 stycznia 1948 r. w Kamieniu Pomorskim. Jako absolwent miejscowego Liceum Pedagogicznego, po ukończeniu Studium Nauczycielskiego Wychowania Fizycznego w Gdańsku-Oliwie i w 1974 r. gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, pracował początkowo jako instruktor w Kamieńskim Domu Kultury, a później, do 1985 r., nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej we Wrzosowie. Prace jego wrzosowskich uczniów zostały nagrodzone na konkursie plastycznym w Tokio zdobywając złoty, dwa srebrne i jeden brązowy medal. W 1986 r. pracował jako metodyk nauczania plastyki w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. W latach 1986-1991 uczył w szczecińskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Następnie był nauczycielem plastyki w szkołach na terenie miasta i gminy Kamień Pomorski, skąd w 2002 r. przeszedł na emeryturę.
Prace Leszka Króla były prezentowane na wielu wystawach w kraju i za granicą – w Gdańsku, rodzinnym Kamieniu, Galerii EL w Elblągu, Brukseli, Poorvo w Finlandii, szwedzkim Malmö, Szczecinie, Sandomierzu, Dębnie Lubuskim, Gorzowie Wielkopolskim, Golczewie i trzykrotnie w kamieńskiej Galerii Sztuki Mundo Bizarro. W 2016 r. artysta po raz pierwszy pokazał swoje prace w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
Na prezentowanej w naszym Muzeum wystawie znalazły się obrazy powstałe od 2016 roku. Tym razem ich autor ograniczył się do zaprezentowania malarstwa na szkle (zwanego witrochromią), którym intensywnie zajmuje się w ostatnich latach. W niełatwej sztuce witrochromii, która kojarzy się na ogół z artystami ludowymi, specjalizuje się jako jeden z niewielu profesjonalnych plastyków w kraju. Szklane oprawione w drewniane czy nawet żeliwne ramy okienne prace przyciągają swoją wyjątkowością.
Wystawa szklanych obrazów Leszka Króla prezentowana będzie w MHZK do połowy września br. od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 – 17:00, a w lipcu i sierpniu także w niedziele od 11:00 do 16:00.
Serdecznie zapraszamy!