logo muzeum

Niedzielna konferencja o zegarze wieżowym katedry w Kamieniu Pomorskim

W niedzielę w naszym Muzeum odbyła się konferencja o XIX-wiecznym zegarze wieżowym katedry w Kamieniu Pomorskim. Jej prelegenci szczecińscy konserwatorzy mechanizmów zegarowych - Czesław Złotnik i Jerzy Jurkiewicz - opowiedzieli o kamieńskim mechanizmie. Czesław Złotnik zdefiniował pojęcie czasu i zegara, przedstawił historię urządzeń do pomiaru czasu, dzieje naszego zegara katedralnego oraz opowiedział o pracach remontowych i konserwatorskich przy zegarze. Jerzy Jurkiewicz omówił zaś problematykę synchronizacji zabytkowego kamieńskiego mechanizmu z zegarem elektronicznym.

Mechanizm zegarowy kamieńskiej katedry pochodzi z XIX wieku. Po wzniesieniu nowej neogotyckiej wieży naszej świątyni przed 1850 r. zegar wskazywał czas na trzech tarczach. Po przebudowie wieży z 1934 r. zachowano jedną, widoczną z zewnątrz tarczę, na której znajdujące się wskazówki pokazują czas mieszkańcom Kamienia.

Jerzy Jurkiewicz i Czesław Złotnik są opiekunami wieżowych mechanizmów zegarowych z Pomorza Zachodniego. W ubiegłym roku przeprowadzili kunsztowną konserwację XIX-wiecznego zegara naszej katedry. Prace rozpoczął w lutym 2017 r. demontaż zegara. W czerwcu zegar wzbogacono o elektronikę mającą na celu synchronizację zabytkowego mechanizmu z zegarem elektronicznym odbierającym radiowy sygnał czasu zegara atomowego w Mainflingen w Niemczech. Rozwiązanie to podniosło wartość użytkową naszego zabytku techniki zegarowej. Na początku października mechanizm powrócił do kamieńskiej katedry. Po złożeniu i uruchomieniu ponownie wybija godziny i kwadranse na oryginalnych XIX-wiecznych gongach jak przed laty.

Niedzielna konferencja była transmitowana przez Portal Informacyjny Powiatu Kamieńskiego "Kamienskie.info":

http://www.kamienskie.info/polaczyli-xix-wieczny-mechanizm-z-najnowszymi-technologiami-na-zywo/