logo muzeum

Po północy, już w niedzielę 20 maja, zakończyła się ósma edycja Nocy Muzeów w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Pierwsi zwiedzający pojawili się u nas już przed 19:00. Zobaczyli otwartą niedawno wystawę „Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii” ukazującą zabytki archeologiczne odkryte, przed i po II wojnie światowej, na terenie naszego powiatu w jego dzisiejszych granicach. W siedzibie MHZK prezentowane były również inne wystawy czasowe takie jak - „Ocalony od zapomnienia. Historia wydobycia wraku XIX-wiecznego żaglowca odkrytego u wybrzeży Bałtyku”, „Cammin in Pommern – Kamień Pomorski. Miasto w XX wieku”, „Kołobrzeskie impresje” oraz ekspozycja o Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej z kontuarem kamieńskich organów z 1888 roku.
Zwiedzający zobaczyli również skarb z epoki brązu odkryty w 2015 roku w okolicach Kamienia Pomorskiego, a także pozyskane w ubiegłym roku obiekty, o których informowały media ogólnopolskie jak obraz kościoła w Trzęsaczu XIX-wiecznego kamieńskiego malarza Constantina von Wietersheima czy wypożyczony nam unikatowy samochód Greif Junior wyprodukowany w latach 30. XX wieku w szczecińskiej fabryce Stoewer.
Oprócz wystaw odbyły się także krótkie prelekcje dotyczące naszych zbiorów i dziejów miasta. O godzinie 19:00 rozpoczęliśmy pierwszą z nich poświęconą kolekcji kamieńskich pocztówek sprzed 1945 roku znajdującej się w naszych zbiorach. O 20:00 przedstawiliśmy problematykę odbudowy „Uzdrowiska Kamień Pomorski” po II wojnie światowej. Po tej prezentacji udaliśmy się pod budynek Sądu Rejonowego, który w tym roku obchodzi 160. rocznicę powstania. Przez Plac Wolności i ulicę Władysława Jagiełły udaliśmy się do Muzeum Kamieni na baszcie. Przewodnikiem tej wyprawy był sędzia w historycznym stroju, którego przebranie udało nam się pozyskać.
Po powrocie z Muzeum Kamieni, około godziny 22:30 rozpoczęliśmy prelekcję dotyczącą nazewnictwa ulic naszego miasta. Na przestrzeni ubiegłego wieku, niektóre z nich nawet pięciokrotnie zmieniały swoje nazwy. Tegoroczną Noc Muzeów zakończyła, już po północy, prezentacja filmowa dotycząca Kamienia Pomorskiego.
Wszystkim, którzy nas odwiedzili serdecznie dziękujemy za przybycie! Dziękujemy również naszym wolontariuszom z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kamieniu Pomorskim za pomoc orgnizacyjną.
Następna Noc Muzeów za rok. Już teraz zapraszamy!