logo muzeum

pamiątkowy kufer - Z Kresów Wschodnich na Ziemię Kamieńską

W zeszłym tygodniu Pani Julia Partyka, pionierka Kamienia Pomorskiego mieszkająca w naszym mieście od października 1945 r., podarowała naszemu Muzeum cenną pamiątkę, którą jest (pochodzący z końca XIX wieku) drewniany kufer należący do jej rodziny od ponad stu dwudziestu lat.
Jego pierwszym właścicielem był ojciec Pani Julii, Jan Rogalski (1870-1937), który nabył go będąc jeszcze kawalerem. Kufer towarzyszył mu także po ślubie w kolejnych przedwojennych miejscach zamieszkania od Tarnopolszczyzny, przez Stryj, Warszawę i Żyrardów, gdzie urodziła się Pani Partyka, po ponownie Stryj, gdzie Rogalscy osiedlili się w 1927 r. i mieszkali do 1945 roku kiedy zostali stamtąd wysiedleni.
W 1945 r. Pani Julia wraz mamą i skromnym dobytkiem, który znajdował się też i w kufrze wyruszyły, jak tysiące naszych rodaków zmuszonych do opuszczenia Kresów Wschodnich II RP, na nowe "Ziemie Odzyskane".
Po postoju w Opolu i Stargardzie w październiku 1945 r. dotarły do naszego miasta, w którym mąż Pani Julii Czesław Partyka (1914-1978), uczestnik kampanii wrześniowej i jeniec oflagu II C Woldenberg (w dzisiejszym Dobiegniewie) był oficerem stacjonującego w Kamieniu do 1947 r. 39. Pułku Piechoty.
W naszym mieście kufer towarzyszył rodzinie Partyków pod kolejnymi adresami do ostatniego tygodnia, kiedy został przekazany do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Za ten dar Pani Julii Partyce serdecznie dziękujemy.