logo muzeum

Ostatni dzień ubiegłego roku stał się dla nas wyjątkowo szczęśliwy. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wzbogaciło się bowiem o dwie XIX-wieczne filiżanki, na których uwieczniono katedrę oraz panoramę Kamienia Pomorskiego widzianą z Żółcina. Obie powstały w śląskiej manufakturze porcelany "Krister Porzellan Manufaktur" założonej w 1831 r. w Wałbrzychu przez Carla Franza Kristera.

Sygnatury widniejące na spodzie filiżanek i talerzyków (orzeł z umieszczonymi pod nim literami KPM) pojawiają się na wyrobach tej fabryki w latach 1845-1860. Neogotycka wieża kamieńskiej katedry (znajdująca się na obu filiżankach) wskazuje, że powstały zapewne po 1850 roku. W latach 1847-1850 prowadzono w naszej świątyni prace restauratorskie, na które złożyła się m.in. budowa nowej wieży według projektu Augusta Sollera z Berlina (ucznia znanego niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla).

Obie filiżanki zakupione zostały w Niemczech za kwotę 1000 euro. Należały do mieszkanki Bonn, której przodkiem był Gottlieb Heinrich Friedrich Cascorbi (1769-1845) pastor kościoła św. Mikołaja w Kamieniu Pomorskim w latach 1796-1845.

Filiżanki wzbogaciły zbiory MHZK za sprawą mieszkańców naszego miasta, którzy wspomogli akcję zbiórki pieniędzy na ich zakup zorganizowaną, za pośrednictwem serwisu Facebook, przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim oraz współtwórcę naszego Muzeum Pana Jacka Golusdę. W tym miejscu dziękujemy Panu Przewodniczącemu oraz Panu Krzysztofowi Golusdzie za nieocenioną pomoc w sprowadzeniu filiżanek do Kamienia.

Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy pod adresem Państwa: Tomasza Bratka, Grzegorza Dąbrowskiego, Mateusza Doroby, Ryszarda Forella, Krzysztofa Gawrońskiego, Jacka Golusdy, Adriana Guranowskiego, Krzysztofa Janowskiego, Małgorzaty Jareckiej, Pauliny Jurkiewicz, Zbigniewa Kamińskiego, Karoliny Kowalskiej, Stanisława Kuryłły, Justyny i Marcina Kwiatkowskich, Oskara Latawca, Aleksandry Latawiec, Lidii Łukasiak, Ewy Łysoń, Barbary Majcher, Bożeny Muńdziakiewicz, Alicji Nejman, Andrzeja Olkiewicza, Mariusza Palenicy, Huberta Paruzela, Karoliny Rączkowskiej, Anny Stanaszek-Kaczor, Sandry Stawirej, Mateusza Stodulskiego, Leszka Szeflińskiego, Sławomira Szwai, Pawła Ukraińskiego, Izabeli Wikło, Tomasza Zająca, Alicji Zalewskiej-Kubiak i Tomasza Żurowskiego, którzy wspomogli nas finansowo i dzięki którym filiżanki znalazły się w naszym Muzeum. Już od 31 grudnia można je u nas zobaczyć. Wszystkich zapraszamy na ich oficjalne zaprezentowanie, które odbędzie się 5 stycznia 2019 r., o godzinie 17:00 w MHZK.