logo muzeum

Wystawa o Kresach Wschodnich II RP podczas II wojny światowej

Od 16 marca br. w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej prezentowana jest wystawa "Samoobrona Polaków na Wołyniu i Wschodniej Małopolsce w latach 1943-1945" przygotowana przez szczecińskie "Stowarzyszenie Kresy Wschodnie - Dziedzictwo i Pamięć". Głównym celem działającej od 2014 r. organizacji jest zachowanie pamięci o Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej oraz upamiętnienie wkładu Kresowian w historię naszego kraju. Z inicjatywy stowarzyszenia na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie powstał pomnik poświęcony pamięci ofiar nacjonalizmu ukraińskiego z lat 1939-1947, którego uroczystego odsłonięcia dokonano 9 lutego br.

Na otwarcie wystawy, w zeszłą sobotę, przybyli jej współautorzy Jerzy Mużyło prezes stowarzyszenia i jego przedstawiciel, znany w Kamieniu strażnik pamięci o Brzozdowcach i Cudownym Obrazie Pana Jezusa Brzozdowieckiego Stanisław Horyń, za którego sprawą wystawa trafiła do naszego Muzeum.

Ekspozycję tworzą 24 plansze poświęcone Polskiemu Państwu Podziemnemu, akcji Burza na Kresach Wschodnich i w Małopolsce Wschodniej, placówce Armii Krajowej działającej w Brzozdowcach, 27 Wileńskiej Dywizji Piechoty AK oraz samoobronie przed ukraińskimi nacjonalistami prowadzonej przez Polaków w Zasmykach na Wołyniu w ramach tzw. Rzeczpospolitej Zasmyckiej.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej do 15 kwietnia br.