W sobotę, 31 sierpnia, w Domasławicach, w gminie Darłowo, odbędzie się Wojewódzka Inauguracja Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa stanowiących część Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbywają się od 1991 r.
Od dziewięciu lat Dni Dziedzictwa organizowane są także w kamieńskim Muzeum. W tym roku będą trwały od 7 do 28 września. Wszystkie wydarzenia związane z Dniami Dziedzictwa (poza wycieczką do Białej Góry) odbywać się będą siedzibie Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przy ulicy Adama Mickiewicza 34 na tzw. Kwartale Dominikańskim. Program Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w naszym Muzeum jest w bieżącym roku następujący:
7 września (sobota)
godz. 16:00
Prelekcja "350 lat fundacji kamieńskich organów i 55 lat Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim"
Kiedy w 1965 r. odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim było to pierwsze tego typu wydarzenie muzyczne na Pomorzu Zachodnim i drugie, po Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Oliwie, w Polsce. Kamieński festiwal, od 1979 r. formalnie o randze międzynarodowej i nieprzerwanie organizowany od 55 lat, łączył w sobie muzykę organową z kameralną co przed ponad półwieczem stanowiło ewenement w skali kraju. Festiwal nie mógłby się odbywać gdyby nie znajdujące się w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela organy, które w tym roku świętują jubileusz 350 rocznicy swej fundacji przez księcia Ernesta Bogusława de Croy'a.
10 września (wtorek)
godz. 18:00
Otwarcie wystawy "Od magnetofonu szpulowego do odtwarzacza CD"
Wystawa będzie prezentowała sprzęt grający wyprodukowany od lat sześćdziesiątych do dziewięćdziesiątych XX w. pod słynną polską marką "Unitra" pochodzący w większości ze zbiorów mieszkańca Kamienia Pomorskiego Erwina Zajnera.
14 września (sobota)
Wycieczka do Białej Góry – międzyzdrojskiego oddziału Archiwum Państwowego w Szczecinie
Archiwum Państwowe w Szczecinie – oddział w Międzyzdrojach od dziesięciu lat znajduje się w powojskowych obiektach wzniesionych w latach trzydziestych XX wieku w osadzie Biała Góra. Terenem działania placówki są: miasto Świnoujście oraz w powiaty – goleniowski, gryficki i kamieński. W zasobie oddziału znajdują się m.in. materiały władz miejskich i powiatowych Kamienia Pomorskiego.
Liczba miejsc ograniczona – wymagana wcześniejsza rezerwacja. Uczestnicy pokrywają koszt przejazdu. Rezerwacja i szczegółowe informacje tel. 502 430 913,
21 września (sobota)
godz. 16:00
Prelekcja: Historia kolei w Kamieniu Pomorskim
15 lipca 1892 r. uruchomiono linię kolejową do Kamienia z Wysokiej Kamieńskiej. W 1906 r. przedłużono ją o 39-kilometrowy odcinek Kamień-Trzebiatów przez Trzebieszewo, Jatki, Gostyniec, Niczonów, Karnice, Gocławice, Czaplin i Trzebiatkowo. W tymże roku utworzono również kolej portową. Na odcinku od dworca do portu położono jeden tor. Znacznie ułatwiało to transport towarów, ale też i osób, udających się drogą wodną w kierunku Dziwnowa czy Międzywodzia. W 1945 r. linia została zdemontowana przez Armię Czerwoną. Jej odbudowę ukończono dwa lata później jednak tylko na odcinku Kamień-Wysoka, który zelektryfikowano w 1982 r.
28 września (sobota)
godz. 16:00
Prelekcja "60 lat uzdrowiska w Kamieniu Pomorskim"
Początki działalności uzdrowiskowej w Kamieniu Pomorskim sięgają 1876 r. kiedy w mieście odkryto złoża solanki i borowiny. W 1882 r. oddano do użytku pawilon kąpieli solankowych. W polskim Kamieniu, po 1945 r., lecznictwo uzdrowiskowe powróciło do miasta w 1959 r. kiedy powstało Przedsiębiorstwo Państwowe Uzdrowisko Kamień Pomorski – dzisiejsze Uzdrowisko Kamień Pomorski SA.
Serdecznie zapraszamy!
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej