logo muzeum

Wystawa rzeźb Stanisława Sroki

W sobotę (4 września br.) rozpoczęliśmy tegoroczną edycję Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Tegoż dnia odbyło się otwarcie wystawy prac rzeźbiarza-amatora i mieszkańca naszego miasta Stanisława Sroki.

Stanisław Sroka pochodzi z Gorlic. Jego droga do Kamienia Pomorskiego wiodła przez Kraków i Zakopane, gdzie poznał swych mistrzów - Władysława Hasiora i Antoniego Rząsę. W 1977 r. zamieszkał w Kamieniu Pomorskim, w którym rok później założył rodzinę. Podjął pracę w kopalni ropy naftowej zlokalizowanej na Wyspie Chrząszczewskiej. Od ubiegłego roku jest na emeryturze. Swoje rzeźby prezentował na wystawach w rodzinnych Gorlicach, Nowym Sączu, Szczecinie, Świnoujściu i Kamieniu Pomorskim, a także w Niemczech i Norwegii. Brał udział m.in. w ogólnopolskich plenerach rzeźbiarskich organizowanych w latach osiemdziesiątych w naszym mieście przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej.

W uznaniu swej twórczości w 1988 r. otrzymał nagrodę Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Szczecinie. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą oraz w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Rzeźby Stanisława Sroki nawiązują do kultury ludowej i tematyki sakralnej, która zajmuje szczególne miejsce w jego twórczości. Jest m.in. autorem drewnianej figury św. Ottona znajdującej się w wirydarzu katedralnym w Kamieniu Pomorskim. Zajmuje się także renowacją mebli. Przez lata współpracował z kamieńską pracownią konserwacji mebli prowadzoną przez zmarłego w ubiegłym roku nieodżałowanego Tadeusza Patuchę.

Na otwartej w sobotę wystawie znalazło się 96 prac z całego trwającego 45 lat dorobku kamieńskiego twórcy. Wśród nich rzeźby i płaskorzeźby o tematyce sakralnej, ludowej i historycznej. Ekspozycja "Stanisław Sroka – rzeźba" będzie prezentowana do końca bieżącego roku.