logo muzeum

Tegoroczna Noc Muzeów za nami

W zeszłą sobotę (14 maja) w ramach Nocy Muzeów, po dwóch latach przerwy związanej z epidemią koronawirusa, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej i Muzeum Kamieni otworzyły swe podwoje dla zwiedzających. Od 19:00 do północy nasze placówki odwiedzili - w tym roku wyjątkowo licznie - mieszkańcy Kamienia, kuracjusze i turyści. Tegoroczna Noc Muzeów, której pierwsza edycja miała u nas miejsce w 2011 r., była już dziesiątym tego typu wydarzeniem organizowanym w Kamieniu Pomorskim.

Pierwsi zwiedzający czekali na wejście do MHZK już kilkanaście minut przed godziną 19:00. Oczekiwały na nich prezentowane w naszych obiektach wystawy czasowe i stałe oraz tradycyjnie już krótkie prelekcje dotyczące przeszłości naszego miasta. O 19:00 odbył się pokaz programu dokumentalnego z archiwum szczecińskiego ośrodka TVP przenoszący nas do Kamienia Pomorskiego z 1979 r. O 20:00 miała miejsce prezentacja poświęcona widokom naszego miasta na pocztówkach i fotografiach – od przedwojennych po współczesne. Tegoroczna edycja Nocy Muzeów miała w MHZK szczególne znaczenie. Pierwszy raz bowiem zwiedzający mogli zobaczyć otwartą 2 lipca ubiegłego roku wystawę "Kamieński kondensator. Dziedzictwo światowego odkrycia Ewalda Georga von Kleista" prezentowaną w dworze kurii dziekana przy Placu Katedralnym 4 i na parterze naszej głównej siedziby. W tym roku, o 21:00, po zabytkowym dworku oprowadzał sam Kleist. Godzinę później nasi goście mieli możliwość na własnej skórze poddać się działaniu ładunków elektrycznych m.in. za sprawą niezwykle popularnego generatora Van de Graafa, potocznie czasem nazywanego "maszyną do stawiania włosów" czy zobaczyć i usłyszeć działanie cewki Tesli. Noc Muzeów w MHZK zakończyła o 23:00 prelekcja ukazująca nowe nabytki naszej placówki z ostatnich dwóch "covidowych" lat.

Ogromnie dziękujemy wszystkim, którzy tak tłumnie nas odwiedzili i do zobaczenia na przyszłorocznej Nocy Muzeów!