logo muzeum

Wystawa "Miasto i jego mieszkańcy. Kamień Pomorski w latach 60. XX w."

23 maja 2022 r. w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej otwarta została wystawa "Miasto i jego mieszkańcy. Kamień Pomorski w latach 60. XX w.". Termin otwarcia nowej ekspozycji nie był przypadkowy. W poniedziałek przypadała bowiem 77. rocznica przybycia do Kamienia grupy organizującej polską administrację, kierowanej przez Władysława Jasińskiego żołnierza Armii Krajowej i powstańca warszawskiego. Dzień ten jest symbolicznym początkiem współczesnej polskiej historii naszego miasta. Otwarta w poniedziałek ekspozycja stanowi kolejną odsłonę wystawy pod wspólnym tytułem "Miasto i jego mieszkańcy". Okres 1945-1950 pokazaliśmy w 2015 r., lata pięćdziesiąte – trzy lata później, a wczoraj nadeszła pora na lata sześćdziesiąte.

Dekada ta obfitowała w szereg wydarzeń. Kamień, w którym w 1959 r. reaktywowano działalność uzdrowiskową, powoli dostosowywał się do potrzeb kuracjuszy. Odbudowano ratusz, odnowiono basztę, Pałac Biskupi i mury obronne. Wprowadzono też do dzielnicy staromiejskiej nową architekturę modernistyczną niszczącą charakter tej części miasta. W 1963 r. oddano do użytku most na Wyspę Chrząszczewską i dworzec kolejowy, a cztery lata później przychodnię zdrowia. W 1968 r. ruszyła słynna restauracja "Steńka". 9 maja 1969 r. uroczyście obchodzono w Kamieniu Dzień Zwycięstwa – w odbywającym się wtedy oddaniu do użytku ratusza i otwarciu po remoncie cmentarza wojennego uczestniczył ówczesny minister obrony narodowej gen. Wojciech Jaruzelski. Na początku lat 60., kierowana przez Mariana Pańczaka, mleczarnia rozpoczęła produkcję zagęszczonego mleka w tubie będącego najbardziej znanym wyrobem tego zakładu. W 1961 r. przybył do Kamienia Pomorskiego ks. Roman Kostynowicz, postać o szczególnych zasługach dla miasta, który rok później został proboszczem naszej parafii. 1 lipca 1967 r., w ramach obchodów Milenium Chrztu Polski, katedrę kamieńską odwiedził Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. W latach 60. narodził się także miejscowy ruch regionalny. Powstałe formalnie w 1964 r. Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej, wspólnie ze szczecińskim środowiskiem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, zorganizowało w 1965 r. pierwszą edycję, odbywającego się do dziś, Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej od 1979 r. o randze międzynarodowej.

Otwarta wczoraj wystawa próbuje pokazać te wydarzenia jak i zwykłą codzienność mieszkańców głównie przez fotografie – często pochodzące ze zbiorów rodzinnych Kamienian. Ekspozycję rozpoczynają zdjęcia z okresu dzieciństwa, a kończą fotografie z uwiecznionymi na ulicach (wyglądających jakże inaczej niż dziś) konduktami żałobnymi i z poniemiecką bramą prowadzącą na Cmentarz Komunalny rozebraną na początku lat 70. Zdjęcia prezentowane na wystawie są najczęściej nieznanego autorstwa, choć wśród 116 pokazywanych na niej fotografii znalazło się także kilka autorstwa znanych zachodniopomorskich fotoreporterów – Wandy Cieślak, Anatola Weczera i Andrzeja Ryfczyńskiego, który zaszczycił poniedziałkowe otwarcie swą obecnością. Ekspozycję tworzą także archiwalia, dokumenty życia społecznego, meble i przedmioty związane z życiem codziennym. Znalazł się nawet na niej motocykl "Junak" z 1963 r. wypożyczony od mieszkańca Kamienia Pomorskiego. Niewątpliwą atrakcję otwarcia wystawy stanowił zaparkowany przed budynkiem MHZK samochód "Warszawa" z lat 60. udostępniony nam przez Pana Marcina Gawrona, za co serdecznie dziękujemy.

Wystawa nie powstałaby gdyby nie ogromna życzliwość osób, które przekazały do naszych zbiorów lub udostępniły nam posiadane przez siebie materiały. W tym miejscu serdecznie dziękujemy Państwu: Marii Bierwiaczonek, Stanisławie Bielawskiej, Henrykowi Cieślakowi, Marii Dzierżewskiej, Irenie Fladzińskiej, Magdalenie Forell, Małgorzacie Golusdzie, Stefanii Grygier-Kołodziejczyk, Joannie Jarząb-Brendzie, Marzannie Jastrzębskiej, Ewie Kędzierskiej, Bogusławowi Kołodziejczykowi, Lidii Koniecznej, Elżbiecie Kucharskiej, Lechowi Kuszyńskiemu, Zdzisławowi Laskowskiemu, Barbarze Majcher, Jerzemu Mańczakowi, Justynie Masłowskiej, Henrykowi Masłowskiemu, Wacławie Oronowicz, Witoldowi Pańczakowi, Marii Skuzie, Izabeli Sławińskiej, Danucie Stolcman, Zdzisławie Użak, Romanowi Weczerowi, Teresie Wereszczyńskiej, Teresie Wójtowicz, Marcinowi Zaborowskiemu, Wioletcie Zawakiewicz oraz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim, Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej, Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i Uzdrowisku Kamień Pomorski. Mamy także w pamięci ogromną życzliwość osób, których nie ma już wśród nas, a których materiały znalazły się na wystawie – Jerzego Bogdanowicza, Marianny Frontczak, Marka Grzywaczewskiego, Olgi Lefik, Romany Kołodziejczyk i Zygmunta Skuzy.

Wystawa jest czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-17:00 w siedzibie Muzeum przy ul. Adama Mickiewicza 34. Serdecznie zapraszamy!