logo muzeum

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2022 w Kamieniu Pomorskim

Wrzesień to od dwunastu już lat czas Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w naszym Muzeum. W tym roku będą u nas trwały od 10 do 21 września. Wydarzenia odbywające się w ich ramach będą miały miejsce w naszej głównej siedzibie przy ul. Adama Mickiewicza 34, a wstęp na nie będzie bezpłatny.
Tegoroczny program Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w MHZK jest następujący:

10 września (sobota), godz. 16:00
Prelekcja ">>Odprusaczanie miasta<< i wspólne dziedzictwo", której tematem będzie adaptacja poniemieckiego mienia w Kamieniu Pomorskim przez polskich mieszkańców po II wojnie światowej.

18 września (niedziela), godz. 11:00
Otwarcie wystawy "Z Syberii do Monte Cassino"
Wystawa będzie prezentowała losy żołnierzy 2. Korpusu Polskiego Polskich Sił Zbrojnych przez pryzmat por. Stanisława Krudosa (1912-2006) Sybiraka i żołnierza Armii Andersa. Znajdą się na niej pamiątki po nim i przedmioty związane z 2. Korpusem ze zbiorów jego syna - Henryka Krudosa - prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Szczecinie. Na wystawie pokazani zostaną także Andersowcy, którzy po wojnie osiedlili się w Kamieniu Pomorskim.

Otwarcie wystawy zostanie poprzedzone uroczystą mszą świętą w katedrze kamieńskiej o godz. 10:00.

21 września (środa), godz. 17:00
Prelekcja "O Cmentarzu Komunalnym w Kamieniu Pomorskim"
Tematem prelekcji staną się dzieje obecnej kamieńskiej nekropolii, której początki sięgają lat 90. XIX w., gdy na obszarze pomiędzy szosą gryficką a drogą prowadzącą do Szczecina założono cmentarz, który odciążył ten zlokalizowany na wzgórzu Żalnik. Po II wojnie światowej i likwidacji poniemieckich kwater nadal pełni swą funkcję stając się miejscem wiecznego spoczynku polskich mieszkańców miasta.

W tym roku w organizację Dni Dziedzictwa w Kamieniu Pomorskim włączyła się również Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ottona. W piątek 9 września o godz. 18:00 po katedrze kamieńskiej oprowadzał będzie architekt Krzysztof Tymbarski z Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, godzinę później zaś odbędzie się koncert organowo-wokalny w wykonaniu doskonale znanego w naszym mieście muzycznego małżeństwa - Małgorzaty i Mariusza Stankiewiczów.