Od 4 czerwca 2024 r. w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej pokazywana jest czasowa wystawa obrazów mieszkańca naszego miasta Pana Jerzego Zenona Smentka. Podczas wernisażu, który odbył się 4 czerwca nasz Gość zaprezentował także swą wydaną w zeszłym roku książkę zatytułowaną „Wspomnienia z tamtych lat”.
Autor, urodzony na rok przed wybuchem II wojny światowej, jest synem komendanta posterunku Policji Państwowej w Brodach (w województwie lwowskim) Kazimierza Smentka, więźnia obozu NKWD w Ostaszkowie rozstrzelanego 10 kwietnia 1940 r. w Twerze i bezimiennie pogrzebanego w Miednoje. Po aresztowaniu ojca dwuletni Jerzy z mamą i trójką rodzeństwa został 13 kwietnia 1940 r. deportowany do Kazachstanu. W 1946 r. rodzina powróciła do Polski. Początkowo osiedlili się w Szczecinie, następnie w okolicach Wrocławia, a później w województwie kujawsko-pomorskim. Jerzy Smentek ukończył szkołę techniczną o profilu budowa dróg i mostów w Bydgoszczy i podjął pracę w Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Szczecinie. W latach 1969-1971 był dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg Lokalnych w Kamieniu Pomorskim. W naszym mieście poznał swą przyszłą żonę, z którą przeprowadził się do Świnoujścia. Tam małżeństwo doczekało się córki. Pan Jerzy podjął pracę w Zespole Opieki Zdrowotnej pełniąc w latach 1979-1991 funkcję z-cy dyrektora ds. administracyjno-technicznych. Kilkanaście lat temu Państwo Smentkowie, będąc już na emeryturze, przenieśli się do Kamienia Pomorskiego. Jerzy Smentek zajął się historią swej rodziny spisując jej wojenne losy. W wydanej w zeszłym roku książce, „Wspomnienia z tamtych lat”, którą można kupić w naszym Muzeum, opisał utrwalony w pamięci dramatyczny czas zesłania na „nieludzką ziemię”, powrót do Polski w 1946 r. oraz nadzieję i oczekiwanie na powrót ojca, które nie mogły się spełnić.
Podczas spotkania w Muzeum nasz Gość opowiedział także o swej pasji malarskiej pokazując namalowane w 2023 r. obrazy ukazujące zabytki naszego miasta - nie tylko te z konserwatorskiego rejestru jak ratusz, katedra czy baszta, ale też i inne, wśród których znalazły się dawny Zakład Przyrodoleczniczy „Feniks”, wieża ciśnień czy poczta.
W imieniu Pana Jerzego Smentka dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na wernisaż i zapraszamy do obejrzenia obrazów, które do połowy lipca będą prezentowane w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.