logo muzeum

Sobotni wieczór, 18 maja br. upłynął w naszym mieście pod znakiem kolejnej edycji Nocy Muzeów. W tym roku, oprócz naszej placówki i Muzeum Kamieni, wydarzenie to odbywało się także w siedzibie Stowarzyszenia Eksploracyjnego na Rzecz Ratowania Zabytków im. św. Korduli mieszczącej się w dawnym bosmanacie portu.

Pierwsza kamieńska Noc Muzeów miała miejsce w 2011 r., a ta sobotnia była już dwunastą z kolei (dwuletnia przerwa w latach 2020-2021 spowodowana była epidemią koronawirusa).

Tegoroczną Noc rozpoczęliśmy w MHZK o godzinie 19:00, a jej symbolicznego otwarcia dokonał burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło. Po zaprezentowaniu zeszłorocznych nabytków naszego Muzeum o godz. 20:00 znany kamieński artysta-plastyk Leszek Król pokazał swą najnowszą pracę namalowaną techniką witrochromii zatytułowaną "Kamień nostalgiczny". Obraz, na którym znalazł się przedwojenny widok ulicy Strzeleckiej oraz dawne herby miasta i powiatu został oprawiony w żeliwną ramę okna dachowego odnalezioną podczas ratunkowych badań archeologicznych prowadzonych kilka lat temu przy ul. Strzeleckiej i Placu Niepodległości przez dyrektora MHZK archeologa Grzegorza Kurkę.

Od 21.00 kolejne godziny Nocy Muzeów upłynęły nam pod znakiem tegorocznych kamieńskich rocznic. Właśnie o 21:00 w orszaku prowadzonym przez św. Ottona z Bambergu wyruszyliśmy z MHZK do kościoła Marackiego, gdzie 900 lat temu znajdowała się siedziba księcia Warcisława I, do której przybył Apostoł Pomorza. Dzięki życzliwości ks. proboszcza Dariusza Żarkowskiego mogliśmy wejść do świątyni, która w XVIII wieku stanęła w miejscu wcześniejszego kościoła, który zbudowano w tym jakże dla ważnym dla Kamienia miejscu, w którym gród nasz przed dziewięcioma wiekami wkroczył na kart historii pisanej. Po powrocie do Muzeum, o 22:00, rozpoczęła się prelekcja dotycząca 750-tej rocznicy lokacji Kamienia Pomorskiego, a godzinę później zajęliśmy się 60-leciem naszego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

W dworze Ewalda Georga von Kleista zwiedzający mieli możliwość zobaczyć prezentowaną tam poświęconą mu wystawę oraz wyjątkowe wnętrze tego zabytkowego budynku.

W zeszłym roku cieszyliśmy się z wyjątkowo wysokiej frekwencji. W tym roku była jeszcze wyższa. Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie nas odwiedzili i do zobaczenia na Nocy Muzeów w 2025 roku!