logo muzeum

W piątek, 19 kwietnia 2024 r. otworzyliśmy wystawę czasową zatytułowaną "Chłopi w Archiwum". Ekspozycję przygotowało Archiwum Państwowe w Warszawie wspólnie z firmą "Breakthru Films", której dziełem jest ubiegłoroczna ekranizacja powieści Władysława Stanisława Reymonta "Chłopi" wykonana w technice animacji malarskiej. To dzieło wybitnego polskiego pisarza, tło jego powstania i dzieje włościan polskich pod zaborami w materiałach archiwalnych stały się tematem wystawy, która została zorganizowana z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy przyznania Reymontowi literackiej nagrody Nobla za "Chłopów", przypadającej w bieżącym roku.

Otwarcie wystawy zaszczycili swoją obecnością zastępca burmistrza Kamienia Pomorskiego Leszek Szefliński, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim ks. kan. Dariusz Żarkowski, przedstawiciele Archiwum Państwowego w Szczecinie - oddziału w Międzyzdrojach w osobach kierownik Doroty Sienkiewicz i starszego archiwisty Krzysztofa Szyszki oraz licznie przybyli mieszkańcy i kuracjusze.

Wyjątkowymi uczestnikami piątkowego otwarcia były członkinie Zespołu Ludowego "Stawnianki" ze Stawna (na terenie gminy Kamień Pomorski) świętującego w tym roku swoje czterdziestolecie, które zaprezentowały pieśni ze swego bogatego repertuaru.

Podczas otwarcia wystawy starszy archiwista Krzysztof Szyszka z Archiwum Państwowego w Szczecinie - oddziału w Międzyzdrojach przestawił prezentację "Historia chłopów fotografią opowiedziana" ukazującą dzieje ziemiaństwa na przestrzeni wieków.

Wystawa "Chłopi w Archiwum" będzie można zobaczyć do 1 czerwca br.

Zapraszamy!