logo muzeum

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2024

Zapraszamy na tegoroczną edycję Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w naszym Muzeum. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w głównym budynku MHZK przy ul. Adama Mickiewicza 34, a wstęp na nie jest wolny. Ich plan jest następujący:

7 września (sobota), godz. 12:00

Sesja naukowa "Kamień Pomorski na przestrzeni wieków"

W bieżącym roku Kamień Pomorski świętuje jubileusz 900-lecia przybycia misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu i 750-lecia nadania praw miejskich. W ramach uczczenia tych rocznic w czerwcu br. ukazał się pierwszy tom "Dziejów Kamienia Pomorskiego" obejmujący okres do 1945 roku. Dzieje grodu i miasta będą także tematem ww. sesji, podczas której historię Kamienia przybliżą autorzy poszczególnych rozdziałów monografii – prof. dr hab. Marian Rębkowski (pradzieje i wczesne średniowiecze), dr hab. Rafał Simiński (średniowiecze), prof. dr hab. Radosław Gaziński (nowożytność), prof. US dr hab. Paweł Gut (lata 1808-1945), dr Radosław Pawlik (historia Kościoła) i pracownik kamieńskiego Muzeum Błażej Bubnowicz (okres powojenny).

18 września (środa), godz. 17:00

Prelekcja "Bad Cammin – Uzdrowisko Kamień Pomorski"

Początki działalności uzdrowiskowej w Kamieniu Pomorskim sięgają 1876 r. kiedy w mieście odkryto złoża solanki i borowiny. Sześć lat później ruszył zakład kąpieli solankowych. Po II wojnie światowej, w polskim Kamieniu, 65 lat temu powstało „Uzdrowisko Kamień Pomorski”.

21 września (sobota), godz. 15:00 - zbiórka w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Spacer szlakiem średniowiecznego Kamienia

W jubileuszowym roku 900-lecia misji Ottonowej i 750-lecia lokacji miasta podczas spaceru zobaczymy miejsca ważne dla średniowiecznego Kamienia i poznamy ich historię.

25 września (środa), godz. 17:00

Prelekcja "Mieszkańcy Kamienia Pomorskiego na przestrzeni wieków"

Podczas prelekcji poruszona będzie tematyka związana z ludnością i społeczeństwem Kamienia Pomorskiego od czasów najdawniejszych po współczesność.

28 września (sobota), godz. 13:00 (dwór Kleista - Plac Katedralny 4)

Wykład dr. hab. Rafała Simińskiego "Pielgrzymowanie na Pomorzu Zachodnim w okresie średniowiecza"

Tematem wykładu będzie ruch pątniczy na Pomorzu Zachodnim w okresie wieków średnich ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Kamieńskiej. W tym miejscu warto wspomnieć, iż w zeszłym roku na terenie Kamienia Pomorskiego odkryto średniowieczną muszę św. Jakuba jedną z dziewięciu odnalezionych na terenie Polski. Wykład wygłosi dr hab. Rafał Simiński, mediewista z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Serdecznie zapraszamy!